irceo.net

استاندار مرکزی : سازمان‌ نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی از نهادهای موفق است .

سازمان‌ نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی از نهادهای موفق است 

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی استاندار مرکزی در مراسم گرامیداشت روز مهندس در جمع کارکنان سازمان نظام مهندسی استان مرکزی با بیان اینکه سازمان‌ نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی از نهادهای بسیار موفق کشور است گفت: نظارت بر ساخت‌و‌سازها در استان مرکزی افزایش یابد.  سید علی آقازاده با اشاره به فعالیت مطلوب نظام مهندسی استان مرکزی اظهار داشت: تاکنون سازمان نظام‌مهندسی ساختمان به عنوان یکی از مراکز فعال در کشور عملکرد مطلوبی داشته وارتباط خوبی با دستگاه‌های بیرونی دارد و در میان جامعه مهندسان سطح کشور، استان مرکزی بویژه شهرستان اراک با بیش از 5هزار عضو در جامعه مهندسان یکی از سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان کشور به شمار می‌رود.
وی افزود: سازمان‌های مهندسی ساختمان استان مرکزی و شهر اراک یکی از نهادهای بسیار موفق در کشور هستند و موفقیت‌های بسیار خوبی در این زمینه کسب و ثبت کرده‌اند و مهندسان ساختمان استان مرکزی نفوذ خوبی ازنظر علمی، اجرایی و تجربی دارند و گروهی از مهندسان در استان مسئولیت بزرگ ساخت‌وسازها، افزایش کیفیت و کمیت ساخت‌وسازها را بر عهده‌دارند که خدمات ارزشمندی را در این حوزه‌ها ارائه می‌دهند.
آقازاده تصریح کرد: علاوه بر نیروی انسانی به عنوان یک سرمایه ملی، ثروت دیگری با عنوان مصالح ساختمانی وجود دارد، اگر یک ساختمان قرار است به افراد ساکن در آن خدمت داده و سبب امنیت و آسایش افراد ساکن در خود را فراهم کند نیازمند تلاش و هنر مهندسان بوده که با استفاده از مصالح با کیفیت درساخت ساختمان عمر و استحکام ساختمان را افزایش داده و آسایش ساکنین را فراهم کنند.
استاندار مرکزی با اشاره به تعداد گسل‌های فعال در استان مرکزی گفت: خوشبختانه در استان مرکزی گسل‌ها فعالیت کمتری دارند ولی حتی با وجود این ساختمان بدون گزینه زلزله هم باید از استحکام بالایی برخوردار باشد زیرا درصورتی‌ که یک ساختمان قرار است تنها 10 تا 20 سال عمر کند بدون شک با نظارت مهندسی موقع ساخت‌و‌ساز عمر و مقاومت بیشتری پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: ساختمان‌های امروز اروپا در 200 سال پیش‌ساخته شده‌اند و برای نوسازی آنها صرفاً تنها اقدامات مختصری طی هر 10 تا 20 سال انجام می‌شود زیرا ساختار، اسکلت و فوندانسیون آن از ابتدا بسیار مقاوم ایجاد شده و نیازی به تخریب و ساختن ساختمان جدید ندارند و  شهرستان اراک با وجود داشتن سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان با عملکردی مناسب و خوب باید با بهره‌گیری از هنر روز در ساختمان‌سازی بکوشد و ساختمان‌هایی با عمر 200 ساله بسازد، متأسفانه ساختمان‌های احداثی در دهه 60 باید تخریب و بازسازی شود.
وی عنوان کرد: مهندسان همواره این نکته را در نظرگیرند که اگر زلزله هم ساختمان را تهدید نکند همچنان باید از ثروت‌های ملی به زیبایی و هنرمندی بهره ببریم، درصورتی‌ که از ثروت ملی ومصالح خوب استفاده شود می‌توانیم در راستای یک اقتصاد پویا، فعال و مقاومتی حرکت کنیم و مدت استفاده از مصالح را به‌جای تنها چهار دهه به چندین دهه تبدیل کنیم.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم گرامیداشت روز مهندس در اراک گفت: لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی در هیات دولت تصویب و برای بررسی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است. 
علی اکبر کریمی اظهار داشت: موضوع فعالیت مهندسان عمدتا در زمینه های ساختمان سازی است، اما به معنای عام در صنعت راه سازی و فعالیت های مختلفی که در عرصه فناوری جریان دارد نقش آفرین هستند و در استان مرکزی شش هزار مهندس این نقش بی بدیل را برعهده دارند.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تمدن بشری بر اساس علم و دانش شکل می گیرد و تبلور بیرونی و خارجی تمدن بشری در بناها و سازه های فیزیکی که احداث می شود خود را نمایان می سازد.
کریمی افزود: در هر کشوری هرچه عظمت و زیبایی و استحکام در بناها مشاهده شود نماد قدرت و شکوه و عظمت تمدن آن کشور و  مرهون تلاش مهندسان است.
وی خاطر نشان کرد: دستاوردهای بزرگ در این عرصه از سال ۷۴ که سازمان نظام مهندسی شکل گرفت و مهندسان در این ساختار منسجم و دارای یک تشکل صنفی منضبط با تعریف و وظایف قانونی شدند، مرهون تلاش مهندسان است، ما باید در مقابل بلاهای طبیعی ساختمان های مقاوم داشته باشیم و رفاه و آسایش را به مردم تقدیم کنیم.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس بیان کرد: در حال حاضر لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی در کمیسیون عمران مجلس در حال رسیدگی است و حل دغدغه و مشکلات مهندسان دنبال می شود، همچنین این آمادگی وجود دارد که متن لایحه برای مهندسان قرائت و از پیشنهادات و انتقادهای مهندسان به صورت کتبی بهره گرفته شود. 
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امید است با اثرگذاری اقدامات انجام شده در راستای رسیدگی به مشکلات مهندسان، اصلاحیه متناسب با خواسته های صنف و جامعه نظام مهندسی که قطعا منطبق با مصلحت ملت و عموم مردم است را شاهد باشیم و این اصلاحیه مسیر جدیدی را برای ادامه فعالیت جامعه مهندسان کشور فراهم کندمنبع:روابط عمومی سازمان نظام مهندسی مرکزی