irceo.net

بازدید گروه تخصصی شورای مرکزی از یک پروژه بزرگ در دست احداث در تهران

گروه تخصصی شورای مرکزی از پروژه در حال ساخت "ایران مال" بازدید کرد. این پروژه یکی از بزرگ‌ترین مجتمع های تجاری، تفریحی، فرهنگی، مذهبی در خاورمیانه و به عنوان یکی از پنج مال برتر جهان معرفی شده است که در نزدیکی دریاچه چیتگر در منطقه ۲۲ تهران و بین دو کلان‌شهر تهران و کرج واقع شده است.
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی، اعضای گروه تخصصی شهرسازی در این بازدید از باغ کتاب، مسجد جامع، باغ دیدار، باغ ایرانی و بازار سنتی دیدن کردند.  کتابخانه بازار بزرگ ایران (باغ کتاب) با مساحتی برابر با ۳۳۰۰ مترمربع و با معماری منحصر بفرد قلب فرهنگی این مجموعه بزرگ محسوب شده است.
مسجد جامع محمد رسول‌الله (ص) با مساحت حدود ۱۲۰۰ مترمربع این مسجد با تزئینات خاص همراه با معماری ایرانی، اسلامی که در بعضی از نمادها و مولفه¬‌ها از مسجدالنبی الهام گرفته است، طرح گنبد مسجد با الهام از گنبد حافظیه شیراز ساخته شده و متشکل از ۵ گنبد است.  
در طراحی  باغ دیدار نیز از اﻟﮕﻮﻫﺎي آﺟﺮي ﻣﻌﻤﺎري ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺮﻛﺰي اﻳﺮان مانند ﻳﺰد و ﻛﺎﺷﺎن اﻟﻬﺎم ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ.
باغ ایرانی به عنوان قلب پروژه ایران مال با الهام گرفتن از باغ ماهان کرمان، در قسمت مرکزی ساختمان بازار بزرگ ایران، واقع شده‌است. 
بازار سنتی جهت احیای هویت ملی و مذهبی و فرهنگ ایرانی-اسلامی که با الهام از بازارهای تبریز، اصفهان و... احداث شده است و شامل تالار آینه، شربت‌خانه، راسته بازار، حجره‌ها و چهارسو می باشد.
از نظر اعضای گروه تخصصی شهرسازی این بازدید بسیار آموزنده بود. ساختمان¬ها با طراحی های منحصر به فرد و بالاترین کیفیتها و استانداردهای روز دنیا ساخته شده و اثری ماندگار در کشور و حتی در دنیا خواهد بود. 
این گروه تخصصی پیش از این نیز از بازار بزرگ سنتی قزوین بازدید کرده اند.