رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به اعضای پارلمان نظام مهندسی ساختمان کشور: شما یک تشکل حرفه‌ای و تکیه‌گاه برای ما هستید

نسخه چاپی  ۱۳۹۷/۰۴/۲۱ -  ۱۸:۰۲ تعداد بازدید: 253


رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه اجلاس بیست و یکم از مهندسان ساختمان خواست با مشارکت فعال در احیای بافت‌های فرسوده، زمینه رونق بخش ساختمان را فراهم کنند.

وی با اشاره به برخی نوسانات اقتصادی در هفته‌هاو ماه‌های اخیر، علت اصلی آن را رشد فزاینده نقدینگی دانست و گفت: یکی از بهترینراه‌ها برای جذب این نقدینگی در فضای کار و تولید و اشتغال، ایجاد جذابیت در بخش احیای بافت‌های فرسوده است که می‌توان بر اساس پیشنهادهای سازنده سازمان‌ها‌ی نظام مهندسی ساختمان ،استان‌ها و تصویب این طرح‌ها در نشست‌های مشترک سران قوا، نقدینگیسرگردان را به این سمت سوق داد.

دکتر لاریجانی از طرح‌های نیمه‌تمام عمرانیکشور به‌عنوان یکی دیگر از مجاری هزینه‌کرد این نقدینگی یاد کرد و افزود: ما حدود600 هزار میلیارد تومان طرح‌های نیمه‌تمام درکشور داریم که به دلیل کمبود اعتبارات دولتی راکد مانده و اکنون می‌توان به جز موارد معدودی که باید در تصدی دولت بماند،مابقی را به بخش خصوصی واگذار کرد تا با تکمیل و توسعه آن‌ها درآمدزایی ایجاد شود.وی در همین ارتباط خواستار تسهیل مقررات و کاهش ضوابط در جهت سرعت بخشیدن به اجرای این طرح‌های نیمه‌تمام شد تا رونق لازم به بخش ساختمان نیز بازگردد.

دکتر لاریجانی سازمان نظام مهندسی ساختمان رایک تشکل حرفه‌ای و تکیه‌گاهی برای کشور توصیف کرد و گفت: فلسفه اصلی که قانونگذار،تاسیس سازمان نظام مهندسی ساختمان را تصویب و تاسیس کرده، سپردن کارهای دیوانی به بخش خصوصی و افراد مجرب بوده و سابقه عملکرد این سازمان هم نشان‌دهنده درستی این تصمیم و این مسیر است و اگر در مواردی هم تعارضاتی وجود دارد، می‌توان از معاونت حقوقی مجلس خواستار توضیح و تفسیر قانون شد.

وی موضوع شهرفروشی را که در برخی موارد مطرحمی‌شود ناشی از وابستگی شهرداری‌ها به درآمدهای ناپایدار دانست و افزود: اگر برای شهرداری‌ها درآمدهای پایدار تعریف می‌شد و یا به جای قرارگرفتن آن‌ها در تشکیلات وزارت کشور، به وزارت راه و شهرسازی پیوند می‌خوردند، این مشکلات کاهش می‌یافت.

لاریجانی سازمان نظام مهندسی ساختمان رامتولی تعیین صلاحیت مهندسان و درجه‌بندی این صلاحیت‌ها خواند و گفت: مثلا برای ساده‌ترین کار مردم نیازی نیست ناظر یک ساختمان کوچک توسط این سازمان تعیین شود وبازرسی هم باید در سطح محدود صورت پذیرد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: خیلی روشن است که  سازمان نظام مهندسی ساختمان دولتی نیست و اگر در قانون آمده که رییس این سازمان منصوب از طرف رییس جمهور است برای آن است که به حاکمیت پل بزند. وی از اعضای هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی سراسر کشور خواست هر چه می‌توانند مردمی‌تر عمل کنندو اعتماد عمومی را جلب کنند و با همراهی و همکاری وزارت راه و شهرسازی کارهای مردم را سهل و ساده سازند.نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :