انطباق شهری ساختمان، همچنان دستور کار اصلی گروه تخصصی شهرسازی

نسخه چاپی  ۱۳۹۷/۰۷/۰۲ -  ۱۸:۳۶ تعداد بازدید: 273

گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی در جلسه اخیر خود تدوین "مبحث انطباق شهری ساختمان" را پیگیری کرد.
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی، در ابتدای جلسه میزان پیشرفت تدوین مبحث با فصول در دست اقدام و نهایی شده ارزیابی شد. سپس فصل "ساختمان، بازسازی و بازآفرینی" مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد با اعمال نظرات مطرح شده ویرایش نهایی در خصوص آن انجام و در قالب فصول نهایی قرارگیرد. 
نتایج تطبیق فصل "ساختمان و پدافند غیرعامل" با دفترچه "الزامات و ملاحظات پدافندغیرعامل در طرحهای توسعه و عمران شهری" نیز مطرح و مقرر شد موضوعات استقرار، تراکم و محیط زیست برمبنای آن بازنگری شود. در پایان فصل رنگ و نورپردازی جهت ویرایش نهایی مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر صنیع زاده در همین ارتباط در گفتگو با روابط عمومی شورای مرکزی، گفت: با نظر و توصیه شورای مرکزی، این گروه تخصصی طی دو سال گذشته مبحثی پیشنهادی را ذیل مقررات ملی ساختمان با عنوان " انطباق شهری ساختمان ها" در دست تدوین دارد که برخی فصل های آن عبارتند از:
-ساختمان و هویت کالبدی (محل قرارگیری آن و ...)
-ساختمان و محیط زیست 
-ساختمان و ارزش های ایرانی اسلامی ( شامل اشرافیت، نور ساختمان های مجاور، پرهیز از آلودگی صوتی برای همسایگان و ...)
-ساختمان و رنگ و نورپردازی ( به خصوص در شب برای جلوه های بصری شهری، حقوق همسایگان و عابرین و ...)
-ساختمان بازسازی و بازآفرینی ( تراکم، کاربری و ارتفاع و سایر مباحث جهانی در این زمینه)
-ساختمان، هوشمندی و خلاقیت ( به عنوان جزء حیاتی شهر از نظر امنیت، نور و انرژی و ...)
دکتر صنیع زاده افزود: تمرکز بر ساختمان نباید به بهای غفلت از شهر صورت پذیرد و به همین جهت همکاری متخصصان هفت رشته  زیر مجموعه سازمان نظام مهندسی ساختمان یک ضرورت است. به گفته وی، سه رشته شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک به لحاظ توجه آنها به پهنه نگری عملاً موجب می شوند هر ساختمان به عنوان جزئی از یک پازل که شهر را می سازند، در کنار یکدیگر انسجام یابند و تصویری زیبا از شهر به دست دهند. 
وی از تهیه 500 اسلاید از سراسر کشور در زمینه های مرتبط با این مبحث پیشنهادی خبر داد و گفت: این اسلایدها به روشنی، ناهماهنگی برخی ساختمان ها با محیط اطراف و آسیب هایی که از این ناحیه به سیما و منظر شهری رسیده و یا چشم انداز آثار تاریخی را از بین برده، نشان می دهد و بر خلأ فعلی ضوابط مصوب برای پیشگیری از آنها تأکید دارد.
به گفته وی با تهیه و ابلاغ ضوابط مصوب و یا انتشار مبحث انطباق شهری ساختمان به صورت کتاب تخصصی می توان امیدوار بود که ضوابط پیشنهادی مندرج در آن مورد توجه ویژه قرار گیرد. 


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :