پشتيباني قضايي از اقدامات انجام شده جهت كاهش خلاف سازيها در یزد

نسخه چاپی  ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ -  ۱۱:۳۲ تعداد بازدید: 195


پشتيباني قضايي از اقدامات انجام شده جهت كاهش خلاف سازيها در یزد
در قانون، وظايف سازمان نظام مهندسي ساختمان ، راه و شهرسازي و شهرداريها در زمينه ساخت و ساز مشخص شده كه درصورت اجرا ، خروجي آن شهر زيبا و مهندسي است .
 مهدی سالاري رئيس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد در جلسه مشترک هيئت مديره این سازمان با مدير كل راه و شهرسازي استان، قائم مقام رئيس دادگستري ، دادستان، معاون قضائی و پيشگيري دادگستري و رئيس كانون داوري استان، با بيان مطلب فوق افزود : قانون و مقررات ملي ساختمان به صورت جامع نگاشته شده و قانونگذار فرايندها را تعريف كرده كه نياز به اهتمام جدي براي اجراي آنهاست .
به گزارش روابط عمومي سازمان،سالاري اضافه كرد : متاسفانه چرخه ساختمان سازی در یزد معیوب است و براي انجام اصلاحات ، فرايندها را با همکاری شهرداری یزد و اداره کل راه وشهرسازی احصاء كرده ايم كه در حال تصويب آن در کمیته چهارنفره استان هستيم و از دستگاه قضا انتظار پشتيباني براي اجراي آن را داريم .
وي به مشكلات موجود در كميسيون ماده صد شهرداريها نيز اشاره كرد و گفت : پيشنهاد ما اينست كه براي رأي به ابقاء بنا قبل از معرفي مالك به دفترخانه براي دادن تعهد ، مالك براي بررسي كيفيت اجراي كار و اصلاح نقشه ها به سازمان نظام مهندسي ارجاع داده شود.
رضا یادگاری مدیر کل راه وشهرسازی استان نیز دراین جلسه با اشاره به موضوع هزینه های مربوط به عوارض و اخذ پروانه و جریمه تخلفات ساختمانی گفت:باید فرایندصدور پروانه را تسهیل و هزینه های آن را کاهش دهیم تا بتوانیم ارائه خدمات مهندسی را گسترش دهیم.
وی همچنین هماهنگی کلیه دستگاههای ذیربط درامر ساخت وساز را خواستارشد و پیشنهاد نمود آرای کمیسیونهای ماده 100 به صورت جامع مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد تا بتوان در تصمیم گیریهای بعدی از آن استفاده نمود.
درادامه ، علی اکبرشمس قائم مقام رئیس کل دادگستری استان بابیان اینکه دستگاه قضائی خود را موظف به ایفای نقش حمایتی می داند افزود:درکلیه امور ، تقویت کننده جایگاه ادارات و دستگاههای اجرایی هستیم.
این مقام ارشد قضائی استان گفت:به ساختار موجود کمیسیون ماده 100 انتقاد جدی داریم واین کمیسیونها در بحث تخلفات ساختمانی جایگزین شهرداری،نظام مهندسی و دادگاهها شده اند.
وی در پایان برای استفاده از ظرفیت کارشناسان سازمان نظام مهندسی در دادگاهها اعلام آمادگی نمود.
محمدرضا حدادزاده دادستان عمومی و انقلاب یزد نیز با اشاره به این موضوع که اگر ساختمانی غیرمجاز شروع به ساخت و ساز شد نباید در برابر آن منفعل باشیم گفت:این موضوع که صدور رأی در کمیسیون ماده صد موکول به اعلام نظر نظام مهندسی باشد قابلیت اجرایی شدن دارد که آن را پیگیری می کنیم.
وی همچنین به ساختار فعلی کمیسیون ماده 100اشاره کرد و ادامه داد: در بلندمدت وبا اصلاح قانون،نماینده ای از سازمان نظام مهندسی می تواند در این کمیسیون حضور داشته باشد.
وی در پایان بر موضوع اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم تأکید کرد و گفت :چنانچه مردم از خدمات سازمان نظام مهندسی آگاه شوند خود به خود به سمت این سازمان و رعایت مقررات ملی ساختمان می آیند.
لازم به ذکر است در انتهای این جلسه تفاهم‌نامه همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و کانون داوری استان منعقد گردید.
با اجرای این تفاهم نامه پرونده‌های مربوط به شهرسازی، معماری و صنعت ساختمان به داوران متخصص این صنعت که آموزش‌های لازم را دیده اند، به تفکیک تخصص‌های مختلف ارجاع می‌گردد.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :