تلاش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم برای ساماندهی ساخت و سازها

نسخه چاپی  ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ -  ۱۲:۵۰ تعداد بازدید: 379

تلاش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم برای ساماندهی ساخت و سازها

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم در جلسه شورای اسلامی مرکز استان که با حضور اعضای هیات مدیره و اعضای شورای شهر برگزار شد، اظهار داشت: برخی از سرمایه گذاران قوانین موجود در عرصه ساخت و ساز را مانع از انجام کار آنها می دانند که این تصور درست نیست و در سازمان نظام مهندسی ساختمان قم کمیته ای برای حمایت از سرمایه گذاری در استان راه اندازی شده است .
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ، عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بر آن تاکید شده موضوع بهینه سازی مصرف انرژی می باشد که به این حوزه کمتر پرداخته شده است .
وی به همکاری های متقابل با شهرداری در بخش های معماری ، شهرسازی و ترافیک اشاره کرد و ابراز داشت: انعقاد تفاهمنامه همکاری بین شهرداری ، نظام مهندسی و ثبت اسناد از جمله اقدامات خوبی بوده که در سالهای اخیر صورت گرفته است.
 وی افزود: گسترش خدمات الکترونیکی و اصلاح فرآیندهای سازمانی در اولویت برنامه های سازمان بوده که ارسال الکترونیکی دستور نقشه و نیز ارسال گزارش های مرحله ای ناظران به مراجع صدور پروانه از مهمترین برنامه های انجام گرفته در سالهای اخیر بوده  و امیدواریم ارسال و کنترل نقشه ها نیز به زودی به صورت الکترونیکی شود.
مقومی اعلام کرد در حوزه ارائه خدمات الکترونیکی ، این سازمان آمادگی کاملی برای همکاری های متقابل با شهرداری قم را دارد .
وی ادامه داد: هم اکنون در استان قم بیش از 100 دفتر مهندسی داریم و مالکان در طرح جدید از ماه های گذشته به یک دفتر ارجاع می شوند که این دفاتر مهندسی ظرفیت خوبی برای برون سپاری فعالیت های حوزه خدمات شهرسازی را دارند .
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم ، گفت: سازمان در زمینه کنترل های مضاعف ساخت و ساز در سطح استان برنامه های خود را گسترش داده و در همین راستا بازدیدها افزایش داشته است که شهرداری نیز می تواند از این ظرفیت نظارتی بهره برداری کند.
 عبدالله جلالی رییس شورای اسلامی شهر مقدس قم در جمع اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت:

انتظار میرود از متخصصان و مهندسان استان در عرصه های مختلف اجرا و مشاوره استفاده شود که این امر می تواند به اشتغال مهندسان و استان نیز کمک کند. موضوع نقشه های اجرایی نیز که یکی از علل تخلفات ساختمانی است باید تعیین تکلیف شود و مالکان نیز باید تنها نقشه مصوب را اجرا کنند چرا که نقشه های اجرایی محل اختلاف و سوء استفاده است.
جلالی افزود: به نظر می رسد فرآیندها در عرصه صدور پروانه ساختمان باید در راستای کاهش زمان صدور پروانه اصلاح شود که در سالهای اخیر اقداماتی در جهت الکترونیکی شدن فرآیندها صورت گرفته که البته کافی به نظر نمی رسد .
رییس شورای اسلامی شهر مقدس قم از مهندسان خواست تا مشکلاتی که در شهر با آن مواجه هستند را به مدیریت شهری هشدار و تذکر دهند و باید عنوان کرد که امروز وضعیت شهر قم در عرصه ساخت و ساز نگران کننده است.
در ادامه اعضای هیات مدیره نیز به بیان نظرات خود پرداختند.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :