تامین رایگان واکسن مهندسان توسط وزارت بهداشت؛ توافقات مهم مهندس خرم با وزیر بهداشت برای تزریق واکسن به مهندسان و همسرانشان

نسخه چاپی  ۱۴۰۰/۰۴/۲۲ -  ۲۱:۱۴ تعداد بازدید: 4720

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با تشریح پیگیری‌های انجام شده برای تامین واکسن مهندسان و همسران آنان، از توافقات مهم با وزیر بهداشت در این خصوص خبر داد.
 
مهندس احمد خرم در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام مهندسی ساختمان درباره آخرین وضعیت تامین واکسن ضد کرونای مهندسان و خانواده‌های آنان، توضیحاتی ارائه کرد.
 
وی اظهارداشت: خوشبختانه از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون سازمان نظام مهندسی ساختمان اقدامات ویژه و قابل توجهی انجام داده است به نحوی که سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا، اقدامات خود را در ۱۶ ماه گذشته پیش برده‌اند.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به برنامه واکسیناسیون گروه‌های هدف که هم اکنون توسط وزارت بهداشت در حال اجراست، گفت: در ابتدای کار، ستاد مدیریت بحران در استان‌ها تشکیل و صندوقی برای کمک به آسیب دیدگان از کرونا که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند، تاسیس شد و تمام پروتکل‌های بهداشتی هم در این دوران به اجرا درآمدند.
 
وی از تداوم پیگیری ها‌‌ از بخش‌های مختلف برای تامین واکسن کرونای مهندسان و خانواده‌های آنان خبر داد و اظهارداشت: حدود یک ماه قبل درخواست کردیم که دولت مجوز واردات واکسن کرونا را به سازمان نظام مهندسی بدهد تا این سازمان بتواند واکسن وارد کند و در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد.
 
مهندس خرم توضیح داد: در این باره در ابتدا سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اقدام کرد ولی ستاد ملی مقابله با کرونا جواب منفی داد. در ادامه باخبر شدیم که برای واردات واکسن کرونا، بعضی از سازمان‌ها و نهاد‌های مدنی مثل اتاق بازرگانی، تقاضا کردند ولی با آن درخواست‌ها هم مخالفت شد.
 
وی در عین حال اظهارداشت: با پیگیری‌های بی وقفه، بالاخره روز جمعه گذشته موفق شدیم با دکتر نمکی، وزیر بهداشت دیدار کنیم و بنده مسئله را مطرح کردم.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تصریح کرد: از وزیر بهداشت تقاضا کردیم که بالاخره بخش عمده ای از جامعه مهندسی کشور در معرض خطر و شرایط «فورس ماژور» هستند به نحوی که در کارگاه کار می‌کنند و با مجموعه‌های کارگری سروکار دارند و احتمال مبتلا شدن آنان به کرونا، خیلی بالاست. برهمین اساس، جامعه مهندسان در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند.
 
دکتر نمکی، این مطلب را مبنا قرار دادند و گفتند ما می توانیم به کسانی که پرریسک هستند، اولویت تزریق واکسن کرونا بدهیم. در اولویت اول توافق شد لیست مهندسان پرریسک - بیش از ۱۰۰ هزار نفر- به همراه همسران آنان که در مجموع ۲۰۰ هزار نفر می‌شوند، تهیه شود، ضمن اینکه قرار شد به محض اینکه ما لیست ارایه کردیم، دستور تزریق واکسن به صورت رایگان داده شود.
 
وی توضیح داد: در واقع، با این اقدام دیگر سازمان نظام مهندسی ساختمان نخواهد به منظور تامین واکسن مهندسان، ۷۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر پرداخت کند و یا بخواهیم این مبلغ را از اعضای سازمان دریافت کنیم. البته بررسی کردیم درصورت تامین کامل واکسن ۵۵۰ هزار مهندس و به ازای هر نفر دو دوز، یک میلیون و ۱۰۰ هزار دوز واکسن مورد نیاز است که این تعداد با افزودن همسران مهندسان به دو میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن افزایش می‌یابد. برهمین اساس، با محاسبه هر دوز واکسن ۷۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر، برنامه واکسیناسیون مهندسان و همسران آنان در مجموع ۷۰۰ میلیارد تومان بار مالی در پی خواهد داشت که اصلا از طاقت سازمان‌ نظام مهندسی ساختمان استان‌ها و همچنین توان اکثریت اعضا خارج بود.

وی تاکید کرد: پیش بینی سازمان نظام مهندسی ساختمان این بود که این موضوع به یک بحران اجتماعی سنگین در جامعه مهندسی منجر خواهد شد و هیچکس هم پاسخگو نخواهد بود.
 
مهندس خرم ادامه داد: خدمت آقای دکتر نمکی عرض کردیم و ایشان با بزرگواری تقبل فرمودند که در گام نخست، واکسن پرریسک‌ها را به صورت رایگان، سریع تزریق کنند و به محض اینکه این مرحله به اتمام رسید، سپس ریسک متوسط‌ها و در ادامه ریسک پایین‌ها را به صورت رایگان، تزریق کنند. در واقع، با تزریق رایگان واکسن کرونا به مهندسان «پرریسک، ریسک متوسط و ریسک پایین» در نوبت‌های مختلف، دیگر هزینه‌ای به سازمان نظام مهندسی ساختمان و اعضای سازمان تحمیل نخواهد شد. 
 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: در این راستا، به دنبال پاسخ نامه‌ای که به استان‌ها نوشته می‌شود، افراد پروانه دار و پرریسک و همچنین افراد پروانه دار و کم ریسک در دو نوبت، سریع لیست‌شان باید آماده شود و سپس شماره تماس، شماره پروانه، و کد ملی مهندسان بلافاصله روی میز وزیر محترم بهداشت قرار بگیرد تا ایشان هم فورا دستور تزریق واکسن در مراکز واکسیناسیون را صادر کنند. بحث سن افراد هم در فهرست پرریسک و کم ریسک مطرح نیست. اسامی افراد در هر سنی که در لیست آمده باشد، واکسن کرونا تزریق خواهد شد.
 
به اعتقاد مهندس خرم، این اقدام، حرکت بسیار ارزشمندی بود که انجام شد و قول آن توسط وزیر محترم بهداشت داده شد و انشاالله ظرف روز‌های آینده شروع خواهد شد.
 
وی ابراز امیدواری کرد که با این واکسیناسیون، آسیب‌هایی که به جامعه مهندسی کشور می‌رسد، به خصوص آن‌هایی که پر ریسک محسوب می‌شوند و بی وقفه به مردم خدمت می‌کنند، به حداقل ممکن برسد. 
 
مهندس خرم در پایان در جمع بندی موضوع واکسن کرونا گفت که اولا، واکسن را خود وزارت بهداشت تامین می‌کند، دوم اینکه اولویت اصلی سازمان، در مورد کسانی است که پروانه اشتغال دارند، سوم اینکه واکسیناسیون هیچ هزینه‌ای برای سازمان و اعضا دربر نخواهد داشت و رایگان کار انجام می‌شود. ضمنا خیلی زودتر از زمانی که واکسیناسیون به نوبت مهندسین برسد، کار انشاالله انجام خواهد شد.
نظرات بینندگان
آتیلا مرعشی
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۲۰:۳۰
لطفا فکری به حال والدین مهندسین هم بکنید ، بنده و امثال من که مجرد هستیم و با خانواده زندگی می کنیم ممکن است ناقل بیماری به پدر و مادر خود باشیم ، لطفا در این رابطه نیز تمهیدی اندیشیده شود سپاس از سازمان
زهرا دهقانی
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۱۹:۱۲
7
ناشناس
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۱۸:۵۷
سلام مهندسایی که همسر ندارند یعنی خانواده هاشون واکسینه نمیشوند؟
دکترحمیدحاتملو
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۱۶:۳۶
احسند،امر لازم و ضروری هستممنون از جناب مهندس خرم
دکترحمیدحاتملو
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۱۶:۳۵
احسند،امر لازم و ضروری هستممنون از جناب مهندس خرم
رحیمی
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۱۴:۱۶
لطفا برای اینکه حقی از مهندسان مجرد تضییع نشود در مورد این بند تجدید نظر فرمایید و اجازه دهید تا تمام مهندسان بتوانند یکی از اعضای خانواده خود را معرفی کنند
رحیمی
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۱۴:۱۵
سلام با تشکر از زحمات مهندس خرم مطلبی را باید عرض کنم و آن این است که چرا فقط همسران مهندسین حق استفاده از واکسن را دارند چرا یک مهندس مجرد نمی تواند یکی از افراد خانواده درجه یک خود را معرفی کند مگر مهندس مجرد با اعضا خانواده خود در یک خانه زندگی نمیکند
ناشناس
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۱۴:۰۷
معیار سنجش پر ریسک و کم ریسک چه جوریه؟
علی بهاروند
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۱۳:۱۲
با سلام و احترام احسنت بر جناب مهندس خرم و تشکر بابت پیگیریهای انجام شده خداوند خیر دنیا و آخرت نصیبشان گرداند علی بهاروند از نظام مهندسی خوزستان -اندیمشک
علی بهاروند
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ - ۱۳:۱۰
با سلام و احترام احسنت بر جناب مهندس خرم و تشکر بابت پیگیریهای انجام شده خداوند خیر دنیا و آخرت نصیبشان گرداند علی بهاروند از نظام مهندسب خوزستان -اندیمشک
مدرسی
۱۴۰۰/۰۴/۲۳ - ۲۳:۳۸
تشکر از شما و پیگیریتون فقط خواهشا استان هایی که در خطر بیشتری هستن رو تماما واکسینه کنید در همون فاز نخست
حسینی
۱۴۰۰/۰۴/۲۳ - ۲۰:۰۵
سلام با تشکر از پیگیری های مهندس خرم اینکه تعداد واکسن محدود است قابل درک است ولی آیا بنظر ایشان خانواده درجه یک مهندس مجرد پدر،مادر،برادر،خواهر کمتر از همسر یک مهندس متاهل مستحق هستند یااینکه این افراد نسبت فامیلی دورتری دارند؟
مرتضی
۱۴۰۰/۰۴/۲۳ - ۱۲:۰۷
باسلام واحترام بسیار کار ارزشمندی صورت گرفته است فقط در نامه ای که قرار است به نظام مهندسی استانها ارسال شود ،شرایط افراد پرریسک ذکر شود که سلیقه ای تصمیم گیری نگرددباتشکر
بهمن حسنی جبارلو
۱۴۰۰/۰۴/۲۴ - ۱۷:۱۴
بهمن
علیرضا
۱۴۰۰/۰۴/۲۴ - ۰۰:۲۵
چقدر بد شد نمیفهمم چرا دولت اجازه واردات واکسن نمیده الان که رایگان شد دیگه راهی جز واکسن برکت نداریم در حالی که قرار بود واکسن روسی تزریق بشه من ترجیح میدادم هر طور شده پولش را بدم اما واکسن معتبر بزنم
علیپور
۱۴۰۰/۰۴/۲۵ - ۱۳:۴۰
مهندسینی که پروانه اشتغال ندارند ولی در کارگاههای شرکتهای عمرانی کار میکنند جزو نظام مهندسی حساب نمیشن چون پروانه اشتغال ندارند حق واکسن هم نباید داشته باشن ؟
امری
۱۴۰۰/۰۴/۲۶ - ۲۲:۱۴
احسنت کار به جا و عاقلانه و مفیدی هست و خواهد بودممنون از سازمان نظام مهندسی بویژه مهندس خرم عزیز
رضا
۱۴۰۰/۰۴/۲۶ - ۱۵:۵۵
من سنم ۴۸ سال هست ناظر گاز و تاسیسات هستم و یک کلیه خودم رو اهدا کردم آیا از نظر دوستان پر ریسک محسوب میشوم یا نه خواهشمندم این پول بگیرید از مهندسین و واکسن بزنید همین آسترازنکا رو شکر خدا همه دارند پول بدین بخرین ، بیارین پولشم بگیرید فقط خواهشمندم تعجیل بفرمایید
محمد
۱۴۰۰/۰۴/۲۹ - ۱۶:۲۸
ای کاش پیگیری در خصوص واردات واکسن روسی بطور جدی تر انجام می شد تا این موضوع زودتر به ثمر برسد با توجه به فشار تقاضایی که در وزارت بهداشت برای تزریق واکسن وجود دارد به نظر بنده اکثریت مهندسان حاضر هستند مبلغ واکسن را پرداخت و واکسیناسیون در مجموعه سازمان نظام مهندسی بصورت مستقل انجام پذیرد
علیرضا
۱۴۰۰/۰۴/۳۰ - ۲۳:۳۴
سلام و عرض ادب بنده عضو سازمان هستم ولی پروانه اشتغال ندارم ولی نزدیک به یازده سال هست که سابقه کار در پروژه های ساختمانی به صورت شخصی سازی دارم یعنی بنده از شرایط واکسن محروم هستم؟
علیرضا
۱۴۰۰/۰۴/۳۰ - ۲۳:۳۲
سلام و عرض ادب بنده عضو سازمان هستم ولی پروانه اشتغال ندارم ولی نزدیک به یازده سال هست که سابقه کار در پروژه های ساختمانی به صورت شخصی سازی دارم یعنی بنده از شرایط واکسن محروم هستم؟
علیرضا
۱۴۰۰/۰۴/۳۰ - ۲۳:۳۱
سلام و عرض ادب بنده عضو سازمان هستم ولی پروانه اشتغال ندارم ولی نزدیک به یازده سال هست که سابقه کار در پروژه های ساختمانی به صورت شخصی سازی دارم یعنی بنده از شرایط واکسن محروم هستم؟
احسان
۱۴۰۰/۰۴/۳۰ - ۲۳:۰۵
نتیجه چی شد؟ واکسن میدن؟
کردجزی
۱۴۰۰/۰۵/۰۱ - ۲۰:۰۰
سلام وقت بخیر ببخشید اقدام ارزشمندیه اما مهندسینی که مجرد هستن و با خانواده زندگی میکنن آدم نیستند لطفا ترتیبی اتحاذ بفرمایید که نفر دوم به انتخاب خود مهندس باشه

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :