بیانیه نهمین سال بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

نسخه چاپی  ۱۳۹۱/۰۷/۲۳ -  ۱۳:۴۶ تعداد بازدید: 1663

دبيرخانه برگزاري روز جهاني شهرسازي، متشکل از نهادهاي علمي، حرفه اي و دانشگاهي لازم مي داند از حضور پر شور و گسترده جامعه حرفه اي نهادهاي علمي، دانشگاهي، همکاران و دانشجويان در بزرگداشت روز جهاني شهرسازي تشکر و تقدير نمايد . اميد دارد که اين بزرگداشت در نيل به اهداف اصلي خود يعني شناساندن اين حرفه به عموم و تجليل از بزرگان و پيشکسوتان و ارتقاء آگاهي جامعه موفق باشد.

از آبان سال گذشته تاکنون که شعار انتخابي سال قبل "احرازجایگاه شایسته حرفه شهرسازی در کشور" توسط دبيرخانه اعلام شد، اقدامات و فعاليت هايي از ناحيه نهادهاي عضو دبيرخانه صورت گرفت. (شرح آن در سخنراني افتتاحيه امروز به تفصيل بيان شده است )  براي سال جديد با توجه به مجموعه رخدادها و اتفاقات در حوزه هاي تخصصي و حرفه اي و نيز حوزه هاي اجتماعي، سياسي کشور، دبيرخانه شعار "شهر آینده، اعتلای کیفیت زندگی شهری " را پيشنهاد و مصوب مي نمايد و در اين راستا با تاکيد بر بيانيه های سال های قبل و اهداف اعلام شده موارد ذيل را به آن اضافه نموده و با پيگيري همه جانبه خواستار تحقق آن می باشد.
 
1 – جامعه شهرسازی خواهان تلاش بیشتر برای ارتقاء آگاهی شهروندان از حقوق خود در قالب برنامه جامع در جهت پاسخگو نمودن مسئولان شهری برای انجام برنامه های توسعه شهری مطابق وظایفی که به طور  قانونی  بر عهده دارند، می باشد.
 
2 – جامعه شهرسازی هم چنان موضوع تدوین قانون جامع شهرسازی را، علیرغم تاخیرات غیر قابل توجیه آن که زیان های جبران ناپذیری را به پیکره نظام شهری کشور در پی داشته است، جهت تامین منافع عمومی شهروندان با مشارکت جوامع حرفه ای و علمی کشور  ضروری می داند تا پس از تصویب به مرحله اجراء گذاشته شود.

3 – پیشنهاد می گردد در قانون جامع شهرسازی آتی، جایگاه تصمیم گیری منطقه ای و محلی در سلسله مراتب تقسیمات کشور مورد توجه بیشتر قرار گیرد و اختیارات لازم به منظور پیشبرد سریع برنامه ها با مشارکت شهروندان هر چه بهتر فراهم شود .
 
4- جامعه شهرسازی تاکید می نماید، در قانون شهرسازی، موضوع تنظیم ضوابط مناسب برای بهره برداری از زمین و تولید فضا اعم از خصوصی و عمومی، مسکونی یا خدماتی و تولیدی مورد توجه ویژه قرارگیرد.
 
5- پیشنهاد می شود در قانون شهرسازی، با توجه به ظرفیت قوانین (اساسی و مدنی) کشورمان، مازاد ازحد متعارف ارزش افزوده اراضی به نفع طرح های شهری و در جهت منفعت عمومی شهروندان منظور شود.
 
6- تصمیم گیری در مورد سیاست های متناقض و غیر کارشناسی در سال های اخیر خود بر سردرگمی سیاست های توسعه افزوده است  و بر موضوع ارتقاء کیفیت زندگی در شهرها اثرات منفی داشته است از جمله این تصمیم ها انتقال کارمندان از تهران از یک سو و از سوی دیگر تصمیم به ساخت مساکن ویژه .

7- جامعه شهرسازی بر رعایت و حفظ مصوبات طرح های جامع و تفصیلی شهرها در صیانت از فضاهای سبز وعمومی شهری تاکید دارد . در مواردی که قبل از پایان دوره طرح نیاز به اصلاح طرح می باشد، ضمن بیان موارد و مشکلات برای تجدید نظر کلی طرح، طی مراحل قانونی ضرورت دارد.
 
8- رشد تراکم زیاده از حد جمعیت شهرهای بزرگ، چون تهران اثرات معکوسی بر محیط زیست بجای می گذارد و نباید ممنوعیت ها، از جمله ممنوعیت های صنایع در شعاع 120 کیلومتر تهران نادیده گرفته شود.
 
9- جامعه شهرسازی با توجه به تاثیر پذیری شهرها بر یکدیگر به ویژه شهرهای مجاور بر هماهنگی مدیریت این شهرها تاکید دارد.
 
10- جامعه شهرسازی حساسیت شهروندان ،جوامع حرفه ای و متخصصین محیط زیست را درخصوص حفاظت از ارزشهای زیست محیطی از جمله فروش و تغییر کاربری بخشی از پارک پردیسان را تایید و حمایت می نماید و امیدوار است مدیریت شهری به فعالیت و اقدامات خود برای جلوگیری از این گونه تصمیمات نادرست ادامه دهد.

11- جامعه شهرسازی، موضوع جدایی و انشقاق نواحی شهری نظیر ری از شهر تهران را حرکتی مغایر با یکپارچگی نظام مدیریت شهری دانسته و هرگونه اقدامی را در این زمینه نیازمند بررسی و ارائه گزارش کارشناسی می داند.
 
12- جامعه شهرسازی،توجه و اجرای برنامه های ارتقاء کیفیت محیط شهری نظیر توسعه پیاده راه هارا در سالهای اخیر از سوی مدیریت شهری، در پاره ای از شهرهای کشور و بویژه در شهر تهران، اقدامی شایسته برای بهبود زندگی شهری ارزیابی کرده و اهتمام به توسعه و تداوم آن را گامی اساسی در حیات مدنی شهری می داند.

13- جامعه شهرسازی کشور ضمن ابراز خوشحالی از گسترش ظرفیت های دانشگاهی و حرفه ای رشته شهرسازی، دغدغه های خود را در خصوص ظرفیت سازی نهادهای مسئول جهت استفاده از این توان کارشناسی اعلام می دارد .

14- در پایان ستاد برگزاری از تمامی عزیزان حاضر در این همایش بزرگ برای پاسداشت روز جهانی شهرسازی و کلیه عزیزانی که به نوعی در کلیه حوزه های آموزش و مدیریت و اجرائی فعالیت می کنند، سپاسگزاراست و امیدواریم تلاش شود اعتلای کیفیت زندگی در شهرهای آینده به مهم ترین دغدغه سال تبدیل شده وهمگی برای اشاعه و ترویج آن کوشا باشیم و در سال آینده شاهد هر چه بیشتر این موفقیت ها باشیم.نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :