پیام رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به نمایشگاه صنعت ساختمان

نسخه چاپی  ۱۳۹۲/۰۴/۰۳ -  ۱۳:۴۹ تعداد بازدید: 1568

مهندس سید مهدی هاشمی در پیامی به سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تاکید کرد : مرحله جدیدی در اقتصاد مسکن در حال شکل گیری است .

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، متن پیام مهندس سید مهدی هاشمی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان به سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان به شرح ذیل می باشد :

بسمه تعالی

صنعت ساختمان از صنایع پيشرو در هر اقتصادي به شمار می رود و توجه به آن می تواند علاوه بر تاثیر بر اقتصاد کشور ، موج های سیاسی ، اجتماعي و فرهنگي جامعه را از خود متاثر سازد و همچون موتور رشد و توسعه عمل نمايد .


اين بخش با ايجاد شکوفایی اقتصادی و ايجاد اشتغال در بخش ساختمان و بخش هاي وابسته و از طريق تاثير بر مخارج مصرفي و سرمايه گذاري در سطح جامعه می تواند تغييرات توليد ناخالص داخلي و نوسانات اقتصادي را به شدت تحت تاثير قرار دهد. لذا می طلبد نگاه ویژه ای به این حوزه داشت.


کشور ایران ، با جمعیت نسبتاً جوان خود ، متقاضی روزافزونی برای بهره گیری از امکاناتی چون مسکن است و نیاز انباشته گذشته نیز به آن افزوده می شود. از این رو ، نظام مدیریت موقعیت و عملکرد ، با رویکرد جدیدی پا به عرصه این صنعت گذارده و خود را موظف به تامین نیازهای جامعه در این بخش میداند.


نیاز 1.5 میلیون واحد مسکونی در سال نشان می دهد که گردش اقتصادی در این بخش تا چه اندازه مهم و حیاتی است در حالی که بیش از 300 گرایش شغلی و حرفه را با خود همسو ساخته است. این نیاز و ظرفیت های موجود کشور ، به خوبی قابلیت تبدیل شدن به فرصتی طلایی در گذار از فراز و نشیب های اقتصاد داخلی ناشی از جریان های بین المللی را به رشدی فزاینده در پویا نمودن صنعت و تولیدات مرتبط با آن را داشته و می تواند جاذب مناسبی برای سرمایه های درگردش ملی و بخش خصوصی تلقی شود .


در آستانه برگزاری سیزدهیمن نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان باید یادآور شد هر مجموعه و ارگانی که سهمی از این بخش را بر عهده می گیرد نباید خود را از مسایل و چالش های آن جدا بداند . نیاز امروز ، دستیابی به ساخت و سازی سالم ، سریع ، ارزان ، ایمن و مبتنی بر هویت و فرهنگ ایرانی اسلامی و منطبق با قوانین و مقررات ملی ساختمان است. نمایشگاه قابلیت تبدیل شدن به ویترین عرضه موارد مورد نیاز تامین زیر ساخت های اساسی چون مسکن را دارد و می تواند ملزومات رسیدن به آنها را در اختیار سازندگان و فعالان بخش ساخت و ساز کشور ، خصوصاً مهندسین که بازوان کارشناسی دولت و مردم در این زمینه هستند فراهم کند.


در صورتی که این اندیشه در بین حاضران در نمایشگاه نهادینه شود چه بسا فرصت مغتنمی باشد برای اصلاح الگوی ساخت و ساز کشور با رعایت اخلاق حرفه ای و کار متعهدانه . این گونه مدیریت ارشد کشور نیز با تامین زیر ساخت های اساسی ، امنیت روانی را به جامعه القا نموده و مسیر دستیابی به توسعه پایدار هموار می گردد.


امسال با توجه به عنایات مقام معظم رهبری در نام گذاری سال 92 به عنوان سال حماسه سیاسی حماسه اقتصادی ، میزان مسئولیتی که متوجه متولیان صنایع و دست اندرکاران ساخت و ساز کشور است سنگین تر خواهد بود و این امر محقق نخواهد شد مگر اینگه کلیه تولید کنندگان پروسه تولید مسکن از جایگاه موثر خود در اقتصاد کشور دریافت و آگاهی حرفه ای داشته باشند. از این رو تنها نگاه فرا صنفی و دید مثبت به منافع ملی است که می تواند این جریان سازندگی را رهبری نماید.


از آنجا که ایران در رسیدن به خود کفایی در تولید مواد مصرفی مورد نیاز صنعت ساختمان در شرایط مطلوبی به سر می برد ، می توان بومی سازی تکنولوژی های نوین و تجربه های موفق دیگر کشور ها را در کنار بها دادن به پژوهش ها و تحقیقات داخلی و تجاری سازی آنها ، همچون سیاست های چند سال اخیر در بخش ساختمان ، مورد توجه ویژه قرار داد و یقینا استقبالی ورای تصور از چنین رخدادهای تخصصی رقم خواهد خورد و از طرفی دیگر ، کاستی ها و نقص های موجود در خط تولید ساختمان جبران خواهد شد.


پس می توان با اطمینان اعلام کرد که دستاوردهای نمایشگاهی در سطح ملی و فرا ملی تا چه اندازه می تواند در ترسیم چشم انداز رشد و توسعه نظام ساخت و ساز موثر واقع شود و صنعت مرتبط با آن را به مرحله تازه ای از شکوفایی سوق دهد .


از این رو نگاه سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز به برگزاری نمایشگاه های تخصصی صنعت ساختمان ، مثبت و سازنده است و همین توجه ارزشمند، منشا تغییرات سازنده ای در مدیریت فرایند ها در سازمان نظام مهندسی ساختمان به شمار می رود که به خوبی نیز در بین مهندسان عضو این سازمان نهادینه شده است. لذا با اطمینان می توان گفت که مرحله جدیدی در اقتصاد مسکن در حال شکل گیری است و کسانی که آن را شکل داده و راهبری می نمایند مجموعه هایی هستند که در نمایشگاه حضور داشته و خواهند داشت.


برای کلیه دست اندرکاران صنایع و بخش های فعال در صنعت ساختمان آرزوی توفیق روز افزون و امید به رویش پدیده هایی ماندگار و رشد پایدار در اقتصاد کشور دارم.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :