بیانیه یازدهمین گردهمایی گروه های تخصصی شهرسازی سازمانهای نظام مهندسی ساختمان

نسخه چاپی  ۱۳۹۲/۰۷/۲۷ -  ۱۰:۴۴ تعداد بازدید: 2014

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، یازدهمین گردهمایی گروه های تخصصی شهرسازی سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانهای کشور درروزهای 25و26 مهرماه سال 1392 در شهر تاریخی یزد و به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد برگزار گردید.

 حاصل مذاکرات دو روزه و موضوعات مختلفی که در پانل ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت، در قالب بیانیه ای 15 ماده ای، جمع بندی و تدوین یافت که در آن آمده است:

1-     جامعه ی مهندسان شهرساز کشور بار دیگر بر ضرورت تهیه و تصویب هرچه سریعتر قانون جامع شهرسازی کشور بر مبنای راهبردها و سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در بخش شهرسازی تاکید مینماید تا در همه دوره های مدیریتی کشور ملاک تصمیمات و اقدامات شهرسازی قرار گیرد.

2-     شرکت کنندگان در گردهمایی ضمن ابراز خرسندی از اینکه بلاخره اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته،در خواست دارند در اصلاح قانون به موضوع شهرسازی و مهندسان شهرساز توجه و عنایت بیشتری مبذول گردد تا شرایط برای مشارکت هرچه بیشتر صاحبان این حرفه در توسعه و آبادنی  کشور فراهم شود.

3-     آنچه تا کنون به عنوان وظایف اختصاصی مهندسان شهرساز مورد تایید قرار گرفته و ابلاغ شده تنها بخشی از وظایف ذاتی مهندسان شهرساز بوده و لذا ضروری است هرچه سریعتر سایر وظایف و صلاحیت های مربوطه(از قبیل نظارت،مکانیابی،امکان سنجی و...)تدوین و ابلاغ گردد.

4-     جهت بهره برداری بیشتر از طرح های توسعه شهری،لازم است هرچه زودتر در شرح خدمات این گونه طرح ها بازنگری اساسی به عمل آمده و مشخصا مراحل تهیه این طرحها از روند خطی و دو بعدی فعلی به ساختاری سه بعدی و چرخشی قابل بازنگری تغییر یابد.در همین رابطه تهیه اسناد چشم انداز برای شهرهای کشور پیشنهاد می گردد.

5-     به وزارت محترم علوم و آموزش عالی پیشنهاد می گردد اولا پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در رشته شهرسازی با توجه به قاون جامع شهرسازی در دست تدوین و نیازهای آتی کشور صورت پذیرد و ثانیا در برنامه های درسی این رشته به ارائه دوره های عملی و کاربری توجه بیشتری مبذول گردد تا فارغ التحصیلان این رشته بتوانند با آمادگی بیشتر به انجام وظایف حرفه ای خود عمل نمایند.

6-     با توجه به کمبود محسوس فعالیت های مطالعاتی و پژوهشی در حوزه های مختلف شهرسازی،شرکت کنندگان در گردهمایی درخواست دارند سالانه ردیفی مشخص برای اعتبارات پژوهشی در حوزه شهرسازی اختصاص داده شود.شناسایی ظرایف و دقایق شاخصه های مهم معماری و شهرسازی ایرانی/اسلامی و یافتن راه کارهای ما به ازای امروزین آنها قطعا  نیازمند انجام پژوهش های علمی و تحقیقی است.

7-     به شورای عالی اداری و استخدامی کشور پیشنهاد می گردد با پیش بینی پست های اداری مورد نیاز بخصوص در بخش های تخصصی،زمینه ی جذب فارغ التحصیلان رشته شهرسازی برای پاسخگویی به نیازهای مربوطه فراهم شود.همچنین به وزیر محترم راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید توصیه مینماید با توجه به جامع نگری مهندسان شهرساز،از توان تخصص صاحبان این رشته به نحو شایسته تری در مناصب مدیریتی و بالاخص در حوزه های تخصصی شهرسازی و معماری استفاده نمایند.

8-     مهندسان شهرساز از اعضای محترم هیئت مدیره­های سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانهای کشور درخواست دارند به مسائل تخصصی حرفه ی شهرسازی توجه و عنایت بیشتری مبذول داشته و به خصوص از روسای سازمانها می خواهند در جلسات هیئت های چهارنفره استانها از خواسته ها و انتظارات به حق حرفه ای وصنفی آنها بیشتر و بهتر حمایت نمایند.

9-     شرکت کنندگان در اجلاس از کلیه همکاران خود در سراسر کشور انتظار و توقع دارند در انجام مسئولیت های حرفه ای که بخصوص در سالهای اخیر به صورت اختصاصی بر عهده آنها محول گردیده با دقت نظر و جدیت عمل نمایند و نشان دهند تقبل و اجرای مسئولیت ها توسط حرفه مندان چه تفاوت محسوس و آشکاری با انجام این امور توسط افراد فاقد صلاحیت دارد.

10- نظارت بر مراحل تهیه و اجرای طرح های توسعه شهری موضوع بسیار مهمی است که متاسفانه تا کنون در ساختار نظام ساخت و ساز کشور مغفول مانده است.لازم است هرچه زودتر جهت رفع نقیصه مهم،شرایط انجام نظارت های حرفه ای بر این امور زیرنظر وزارن محترم راه و شهرسازی و با همکاری سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانهای کشور فراهم گردد.

11- آلودگیهای زیست محیطی بخصوص در کلان شهرهای کشور به صورت معضل جدی و خطرناک مطرح می باشد.جامعه مهندسان شهرساز کشور توجه مدیران عالی رتبه کشور را به ضرورت پرداختن به توسعه پایدار و بخصوص توسعه پایدار شهری جلب توجه نموده و آماده هر گونه همکاری لازم در این زمینه با مسئولان اجرایی کشور هستند.

12- با توجه به ضرورت ارتقا فرهنگ  عمومی در رابطه با مقوله شهرسازی و نقش با اهمیت مهندسان شهرساز در توسعه و آبادانی کشور،شرکت کنندگان در اجلاس خواستار برگزاری کنگره های سالانه توسط شورای مرکزی سازمان هستند تا با پوشش خبری مناسب این رویداد توسط  صدا و سیما و رسانه ها،به مرور زمینه ی آشنایی آحاد مردم با این رشته و حرفه مندان آن فراهم آید.

13- شرکت کنندگان در همایش،از دیدگاه اخیر وزیر محترم راه و شهرسازی مبنی بر ضرورت تغییر رویکرد از سیاست شهرسازی دولت/ محور به شهرسازی شهروند/ محور تشکر و قدردانی نموده و با ایشان هم عقیده می باشند که در راستای تحقق چنین رویکرد مهمی،همکاری با شوراهای اسلامی شهرهای کشور کاملا ضروری می باشد.

14- با توجه به توانمندی های علمی و تخصصی فارغ التحصیلان رشته شهرسازی،شرکت کنندگان در اجلاس درخواست دارند در تشخیص حدود صلاحیت کارشناسان اعم از کارشناسان رسمی دادگستری و یا کارشناسان موضوع ماده27 تجدید نظر به عمل آمده و ارزیابی های تخصصی در حدود صلاحیت مهندسان شهرساز قرار میگیرد.

15- بازنگری فرآیندهای تهیه برنامه ها و طرح های شهری(توسعه و عمران شهر و حوزه نفوذ،هادی،تفصیلی ) با الهام  ازمبانی ارزشمند اسلامی و ملاحظه شرایط: فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی،زیست محیطی و .... به منظور دستیابی به اهداف مندرج در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به ویژه تقویت و توسعه ی فرهنگ و ارزش های اسلامی-ایرانی در جوزه شهرسازی امری الزامی است.

شرکت کنندگان در پایان از مهمان نوازی گرم و صمیمانه و میزبانی با برنامه ی همکاران خود در سازمان استان یزد تشکر و قدردانی نموده و انتخاب مکان برای گردهمایی بعدی را بر عهده ی گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی محول نمودند.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :