پیام مهندس ترکان به مناسبت روز معمار

نسخه چاپی  ۱۳۹۳/۰۲/۰۸ -  ۱۰:۵۷ تعداد بازدید: 2113

پیام مهندس ترکان به مناسبت روز معمار ؛ صدای معماران ایران در جهان امروز به گوش نمی رسد

مهندس ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ، در پیامی فرا رسیدن سوم اردیبهشت ماه روز معمار را به اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان تبریک گفت .

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور متن این پیام به شرح ذیل می باشد :

بسم الله الرحمن الرحیم

سوم اردیبهشت ماه، روز معمار و روز بزرگداشت شیخ بهائی را به همه همکاران عزیزم تبریک می گویم.


بزرگ داشتن نام مفاخر تاریخ معماری همچون شیخ بهائی و اختصاص دادن روزی به این امر سنت بسیار خوبی است اما حضور در معماری معاصر از آن بایسته تر و حیاتی تر است.

 نکوداشت پیشگامان گذشته واجب فرهنگی است اما ارائه معماری معاصری که در تراز آثار گذشتگان و برتر از آن باشد مسئولیت حرفه ای و دائمی ماست. بنابراین تجلیل واجب از آثار آنان ما را از توجه واجب تر به این حقیقت غافل نمی کند که: صدای معماران ایران در جهان امروز به گوش نمی رسد.


انقطاع تاریخی از گذشته نه فقط موجب شده است که معماری معاصر ما ادامه خط واصل از چغازنبیل و تخت جمشید به مسجد امام و شمس العماره نباشد بلکه زیستن به مدت یک سده در حالت تعلیق و بی جایگاهی موجب انقطاع ما از جریان جهانی معماری نیز شده است.

 مراسم روز معمار و بزرگداشت بزرگان این حرفه فرصتی است تا معماری ما روشن کند که به چه طریقی می خواهد دوباره به جریان جهانی معماری بپیوندد. در موضوع شهرسازی نیز، سکونتگاه های مهاجرنشین و مهاجر فرست امروزی که ما آنها را شهر نامیده ایم با معیارهای شهر سازی فاصله بسیار دارد.

 ما در ربع قرن آینده باید بجای این سکونتگاه ها «شهر» بسازیم . یک چنین کار عظیمی علاوه بر استفاده از عناصر با ارزش و قابل دوام معماری بومی و تاریخی گذشته و تلفیق آن با ضرورتهای معماری فرامدرن امروز، نیازمند اتکاء به معماری و شهرسازی مولد ثروت نیز هست.

 بدون مشارکت شهرسازی در تولید ثروت و بدون حفظ و توسعه منابع انرژی، آب، زمین و هوا پایداری شهرها تأمین نمی شود و حیات آنها برای تحویل به نسل های آینده تداوم نمی یابد. قطع نظر از این تکلیف ملی و اخلاقی، تمامی کالاها و خدمات بسمتی می روند که میزان مصرف انرژی آنها تبدیل به معیاری برای تعیین ارزش مبادلاتی آنها باشد.

 معماری و شهرسازی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. معماری حرفه ای ما مکلف است توش و زاد تاریخی خود را در راه تحقق این چشم انداز بکار گیرد. ما در سازمان نظام مهندسی خود را موظف می دانیم که در این فرایند با همه همکاران معمارمان و با تشکل های حرفه ای آنها و مبادی تصمیم گیری ملی در زمینه شهرسازی و معماری همکاری نمائیم وآنچنان که بندهای متعدد قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از ما خواسته است این را تکلیف روزانه خود تلقی می کنیم. این بندها تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش های اسلامی در معماری و شهرسازی(بند1 ماده2) و ترویج اصول معماری و شهرسازی (بند4ماده2) را در زمره هدف های آن قانون ذکر کرده است.

 در خاتمه، تقدیر خود و سازمان نظام مهندسی ساختمان را از آثارماندگار معماران معاصر ابراز داشته و برای رفتگان از این کاروان، طلب آمرزش نموده و دوام نام نیک آنان را آرزومندم.

اکبرترکان
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور
سوم اردیبهشت 93


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :