مناسبت ها

 


گزارش چند رسانه ای

 

دسترسی سریع

 

پرسش و پاسخ

نحوه اشتراک ماهنامه شمس

علاقه مندان به اشتراك مي توانند حق اشتراك حداقل 12 شماره را به مبلغ 360/000 ریال به حساب 14005019196 نزد بانك مسكن شعبه شهيد خدامي – نشريه شمس واريز كرده و اصل فيش واريزي را همراه فرم تكميل شده را به سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور شماره 88870702 ارسال نمايند .

 

انتشارات

سال چهاردهم، شماره 11، تیرماه 96، 24 صفحه
 

آمار زلزله های صدسال اخیر كشور

نسخه چاپی  ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ -  ۱۰:۵۳ تعداد بازدید: 723

رئيس پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله با بيان اينكه زلزله اهر و ورزقان تاكنون 1300 پس لرزه داشته است، افزود: تيم تحقيقاتي پژوهشگاه براي نصب دستگاه هاي لرزه نگار عازم اين منطقه مي شوند.

به گزارش روابط عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور ، دكتر عباسعلي تسنيمي در نشست خبري خود با اشاره به خطرپذيري كشور افزود: ايران از جمله كشورهايي است كه در سند چشم انداز به طور جدي به موضوع زلزله توجه كرده و ما خواهان آن هستيم تا موضوع زلزله از حد قوانين خارج و براي تحقق واقعي ايمني در كشور گام هاي اساسي برداشته شود.

رئيس پژوهشگاه زلزله شناسي و مهندسي زلزله با اشاره به شواهد تاريخي در خصوص رخ داد زلزله در منطقه تبريز اظهار داشت: زلزله منطقه اهر و ورزقان در عمق 10 كيلومتري رخ داده كه شتاب زلزله اول 4 دهم g و شتاب زلزله دوم 5 دهم g بوده است.

وي با اشاره به مقايسه دو زلزله اهر و ورزقان با ساير زلزله هاي مهم كشور خاطر نشان كرد: شتاب عمودي زلزله بم با بزرگاي 6.6 حدود يك g و شتاب افقي آن 7 دهم g  بوده است، همچنين زلزله منجيل با بزرگاي 7.3، 6 دهم g و زلزله طبس با بزرگاي 7.4، حدود 9 دهم g بوده است.

تسنيمي با اشاره به زمان وقوع زلزله اهر- ورزقان ادامه داد: گسل مسبب اين زلزله احتمالا گسل شمال تبريز است كه از جمله گسل هاي مهم منطقه است و با وقوع اين دو زلزله در اين منطقه ممكن است بر روي ساز و كار گسل هاي مجاور در فرآيندهاي تاريخي كه در زلزله هاي مجاور رخ مي دهد، تاثير گذارد.

بررسي صدساله زلزله هاي كشور

وي در ادامه با اشاره به زلزله هاي رخ داده در بين سال هاي 1900 تا 2010 در ايران يادآور شد: در اين مدت 13هزار و 655 زلزله با بزرگاي 4 تا 5 در مقياس ريشتر در كشور رخ داده كه از اين تعداد 117 زلزله با بزرگاي 6 تا 7 ريشتر بوده و يك‌هزار و 354 زلزله نيز با بزرگاي 4 و 5 در مقياس ريشتر رخ داده است.

تسنيمي با بيان اينكه هر 10 سال يك زلزله بزرگ تر از 7 در كشور رخ مي دهد، اضافه كرد: براساس داده هاي موجود هر سال يك زلزله با بزرگاي 6 تا 7 و هر 12 سال يك زلزله با بزرگاي 5 تا 6 داشته‌ايم.

وي همچنين با تاكيد بر اينكه در 10 سال اخير 14 زلزله با بزرگاي بين 6 تا 7 در مقياس ريشتر رخ داده است، ادامه داد: در اين مدت 111 زلزله با بزرگاي 5 تا 6 و يك‌هزار و 318 زلزله با بزرگاي 4 تا 5 به وقوع پيوسته است.

تسنيمي در عين حال با تاكيد بر آنكه در 15 سال اخير زلزله اي با بزرگاي بيش از 7 در كشور نداشتيم، توضيح داد: داده هاي بدست آمده بر اساس ثبت تاريخي است و ثبت دستگاهي پديده هاي زلزله از سي سال اخير داشته ايم در صورتيكه زلزله هاي صد سال اخير كشور از طريق دستگاه بود، آمار زلزله ها دقيق تر بيان مي شد.

اعزام تيم تحقيقاتي به منطقه اهر- ورزقان

رئيس پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله از اعزام تيم هاي تحقيقاتي به منطقه اهر- ورزقان خبر داد و گفت: به منظور نصب 17 دستگاه لرزه نگاري در منطقه، تيم تحقيقاتي به منطقه اهر- ورزقان اعزام شده است. اين تيم به منظور كنترل و مانيتورينگ وضعيت منطقه تحقيقات را انجام خواهد داد.

وي مطالعات ژئوتكنيك منطقه اهر- ورزقان را از ديگر برنامه هاي تحقيقاتي اين پژوهشگاه نام برد و يادآور شد: از سوي پژوهشگاه تيم ديگري متشكل از اعضاي هيأت علمي پژوهشگاه به منطقه اعزام شده و ماموريت آنها انجام مطالعاتي در زمينه هاي لرزه زمين ساخت، ژئوتكنيك، ساخت و ساز و كاهش خطرپذيري تعريف شده است.

وقوع بيش از هزار پس لرزه در اهر- ورزقان

رئيس پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله با اشاره به وضعيت پس لرزه هاي دو زلزله اخير اهر- ورزقان خاطر نشان كرد: اين زلزله تاكنون بيش از يك‌هزار و 300 پس لرزه داشته كه اين تعداد پس لرزه نشان از حساسيت منطقه و لرزه خيزي آن دارد.

وي همچنين با تاكيد بر آنكه تاكنون 105 پس لرزه با بزرگاي بيش از 3 در اين منطقه رخ داده است، اضافه كرد: اين در حالي است كه انتظار زمين لرزه در اين منطقه وجود نداشت و اين وضعيت نشان مي دهد مناطق مختلف كشور پتانسيل لرزه خيزي را دارد.

تلاش پژوهشگاه زلزله براي ايجاد آزمايشگاه هاي تخصصي

تسنيمي ايجاد آزمايشگاه تخصصي در حوزه زلزله شناسي و زمين لرزه را از برنامه هاي اين پژوهشگاه نام برد و اظهار داشت: اين پروژه كه قرار است در منطقه سوهانك اجرايي شود، شامل آزمايشگاه پيشرفته در زمينه هاي مربوط به حوزه زلزله است.

وي با اشاره به جزئيات اين آزمايشگاه خاطر نشان كرد: اين آزمايشگاه شامل سه سيستم به روز در دنيا است كه شامل سانتريفيوژ براي مطالعات ژئوديناميك تا 120g، ميز لرزه با 6 درجه آزادي و كف و ديوار مقاوم مي شود.

وي همچنين يادآور شد: در اين آزمايشگاه قادر خواهيم بود تا نمونه هاي مورد مطالعه را در مقياس واقعي حفظ كنيم.

انتشار ويرايش چهارم طراحي ساختمان در برابر زلزله

تسنيمي همچنين از ويرايش چهارم استاندارد 2800 خبر داد و در اين باره توضيح داد: استاندارد 2800 آئين نامه طراحي ساختمان در برابر زلزله است كه نسخه نهايي آن تهيه و تا مهر ماه منتشر خواهد شد.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :