توسعه صدور خدمات فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان به كشور عراق

نسخه چاپی  ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ -  ۱۳:۵۹ تعداد بازدید: 2801

به گزارش روابط عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور  ، جلسه كارگروه صادرات خدمات فني و مهندسي در محل دفتر دستيار ويژه وزارت امورخارجه با حضور سيد مرتضي سيف زاده رئيس كارگروه صادرات خدمات فني و مهندسي سازمان، سيد احمد لطفي‌زاده كارشناس ارشد شوراي مركزي  سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور و حسن كاظمي قمي دستيار ويژه اقتصادي وزارت امور خارجه تشكيل شد

 

دراين جلسه مهندس سيف زاده ضمن تشكر از برگزاري جلسه، و ارائه گزارش هاي لازم مبني بر ايجاد كارگروه صادرات خدمات فني و مهندسي ساختمان، نسبت به معرفي توانمنديهاي تخصصي بيش از 250،000 مهندس در سراسر كشور در 7 رشته عمران، معماري، برق، مكانيك، نقشه برداري، شهرسازي و ترافيك را اعلام نمود . سپس آقاي لطفي زاده در رابطه با قوانين نظام مهندسي و كنترل ساختمان ، پروانه‌هاي اشتغال و خدمات مهندسي از قبيل( طراحي، نظارت و اجرا)  توضيحات تكميلي را ارائه نموده و حمايت وزارت محترم امور خارجه را در اين زمينه خواستار شدند.

 

همچنين در اين جلسه  كاظمي قمي   ضمن ارائه گزارشي از سرمايه گذاري دولت در كشور عراق گفت : شركت بلند پايه موفق به عقد قراردارد براي ساخت دو استاديوم ورزشي به ظرفيت 000 ،20 و 000 ،60 نفر شده است .

 

دستيار ويژه اقتصادي وزير امور خارجه گفت :    شركت كيسون بحث مربوط به اقدامات اخذ قرارداد ساخت مسكن به ميزان 3 ميليارد دلار را در كشور عراق در حال پيگيري است . همچنين ايشان به موارد مشابه اشاره نمودند و تأكيد داشتند كه فرصت بسيار مناسبي براي ساخت مسكن براي آن كشورها و پروژه هاي عمراني در سوريه مي باشد.

 

گفتني است توافقات انجام شده به شرح ذيل مي باشد :

 

1-     سازمان نظام مهندسي ساختمان نسبت به ايجاد دفتر نمايندگي با حمايت وزارت امور خارجه در كشور عراق اقدام نمايد.

 

2-     وزارت امور خارجه ليست اشخاص حقيقي و حقوقي اتباع عراق را كه علاقمند به مشاركت با طرحهاي ايراني هستند را به اين دفتر ارائه خواهند نمود.

 

3-     وزارت امور خارجه حمايت از فعاليت دفتر مذكور را در دراز مدت تأئيد مي نمايد و معرفي كردن موردي به وزارت خانه هاي دولت عراق را انجام خواهد داد .

 

4-     نسبت به فرصت هايي كه در كشور عراق وجود دارد از قبيل موارد ذيل اقدامات عاجل  صورت پذيرد.

-         ايجاد واحدهاي مسكوني ارزان قيمت ( مشابه مسكن مهر) در سراسر كشور

-         ايجاد واحدهاي مسكوني كارمندان وزارت خانه هاي مختلف در چند شهرمهم عراق

-         ايجاد شهرك هاي صنعتي در نواحي كردستان ، بغداد و بصره

-         ايجاد كارخانجات صنعتي در زمينه هاي ترانسفورماتور، كابل سازي، مواد شوينده، توليد لاستيك و ....

 

5-     پيشنهاد گرديد همكاري لازم در زمينه ايجاد «صندوق حمايت از صادرات خدمات فني و مهندسي» كه سرمايه آن از طريق صندوق توسعه ملي قابل تأمين است از سوي وزارت امور خارجه صورت پذيرد.

 

پايان خبر / فاقد تصوير


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :