پیام دکتر اکبرترکان به مناسبت روز معمار

نسخه چاپی  ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ -  ۱۱:۰۰ تعداد بازدید: 3726


                           و الله جعل لکم مِن بیوتکم سَکنا
       و خداوند برای شما از خانه‏ هایتان سکونت و آرامش قرار داد (سوره مبارکه نحل- آیه 80)
سوم اردیبهشت‏ ماه که به مناسبت بزرگداشت مقام دانشمند فرهیخته شیخ بهایی به روز معمار نامگذاری شده‏ است فرصتی است برای اندیشیدن به نقش و جایگاه فرهنگ‏ساز معماری در گذشته و تأمل در عواملی که در معماری امروز ما کم‏ رنگ شده است. در قرآن کریم بارها از خانه، اقامت و مستقرشدن در یک فضای انسان‏ ساز به عنوان «سکینه» به معنی آنچه که به دل آرامش می ‏بخشد، یاد شده است. با کمی تدبر در مصادیق معماری گذشته ایران در می‏ یابیم که معماران آن روزگار در آثارشان علاوه بر پاسخ ‏دهی مناسب به شرایط اقلیمی، روابط فضایی و سایر ملزومات مرتبط با جسم، شرایطی را برای ایجاد آرامش و تعبد و نزدیکی بیشتر به خداوند فراهم آورده‏ اند و به همین علت ساخته‏ هایشان با گذر از آزمون بزرگ تاریخ، نه یک سرپناه بلکه یک مسکن و قرار و مکان‏ هایشان نه بی‏ روح و یکنواخت بلکه چشم نواز و محل بروز خصایص نیک انسانی باشد.
پرهیز از خودنمایی‏ های بیهوده، هم آوایی با آب و سایه و روشنی، تأمین انتظارت از سکونت در مصادیقی چون رعایت محرمیت، عدم اشراف به ساختمان‏ های مجاور، حفظ حقوق ساکنین و همسایگان و… تنها گوشه‏ ای از مجموعه اقدامات هماهنگی است که با درآمیختن با ذوق و سلیقه معمار و با توجه به شرایط مکانی و زمانی محل ساخت در آثار معماری ایران بروز یافته اند . روز معمار فرصتی است که با تعمق در مفاهیم نهفته در معماری ایران، از ویژگی یگانه «تطبیق‏ پذیری» معماری ایرانی که بارها در مقاطع تاریخی مختلف به اثبات رسیده است، استفاده کرده و برای نیازهای امروز معماری و شهرسازی کشورمان فرمی درخور و هماهنگ با فرهنگ ایرانی- اسلامی‏ مان خلق کنیم.
در پایان ضمن تبریک روز معمار به همه همکاران ارجمند، تقارن آن با ولادت باسعادت مولای متقیان امام علی (علیه السلام)، روز بزرگداشت شیخ اجل سعدی و روز جهانی زمین پاک را به فال نیک گرفته و از خداوند منان توفیقات روزافزون جامعه معماری و آبادانی هر چه بیشتر کشور عزیز اسلامی‏ مان را خواستارم.


                                                            اکبر ترکان
                                          رئيس سازمان نظام مهندسي ساختمان

                                                    اردیبهشت ماه 1395


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :