تا اجلاس بیست و یکم

اجلاس 21 سازمان نظام مهندسی
 نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

حل برخی مشکلات مالیاتی مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۵/۱۱ -  ۰۸:۴۹ تعداد بازدید: 530


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی یزد، نشست مشترک هئیت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان  استان یزد با مدیرکل و مدیران ستادی امور مالیاتی استان با هدف بحث و بررسی در خصوص هماهنگی مسائل مالیاتی مهندسان عضو سازمان برگزار شد.

در این نشست موضوع رسیدگی به پرونده های مالیاتی مهندسان عضو سازمان صرفاً در گروه های خاص اداره کل امور مالیاتی مطرح شد که مورد موافقت قرار گرفت.

موضوع جرایم ماده 169 مربوط به عملکرد سال 91 نیز که اخیراً  از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان مطالبه شده است، محور دیگر بحث این نشست بود که قرار شد اعضاء پس از هماهنگی به تدریج با مراجعه به اداره کل امور مالیاتی اوراق مربوطه را دریافت نمایند و پس از انجام وظایف تعیین شده آنان، اداره کل امور مالیاتی در حد مقدورات نسبت به بخشودگی جرائم مالیاتی اقدام نماید.

دیگر مشکل مطرح شده در این نشست مربوط به اجاره نامه محل کار مهندسان بود که بسیاری از آنان محل کار ثابتی ندارند. در این زمینه مقرر شد در صورتی که آنان از منزل شخصی و یا مکان ملکی اقوام درجه 1 خود برای انجام  امور مهندسی استفاده می کنند، صرفاً ارائه رضایت نامه صاحب ملک کافی باشد. به این ترتیب اداره کل امور مالیاتی محل یاد شده  را استیجاری تلقی نکرده و مالیات اجاره مطالبه نمی نماید.

مدیر کل امور مالیاتی استان همچنین در مورد مهندسانی که ممکن است در چند سال متوالی درآمدی نداشته و تنها در یک سال به دلیل تکمیل ظرفیت تخصیصی، از درآمد مشمول مالیات برخوردار باشند اظهار داشت: چون مالیات علی الراس بر مبنای درآمد سالیانه است، برای سال هایی که درآمدی کسب نشده مالیاتی گرفته نمی شود. لیکن برای سالی که درآمدی حاصل شده مالیات مقرر بایستی پرداخت گردد.

در این نشست مهندس فرشیدرئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان  استان یزد ضمن خیر مقدم، از مساعدت های اداره کل امور مالیاتی استان در مورد پرونده های مالیاتی مهندسان عضوتشکر کرد و گفت: مشاوره ها و راهنمایی های مالیاتی به صور گوناگون برای مهندسان، اطلاع رسانی و دوره های آموزشی توجیهی نیز توسط مشاور امور مالیاتی برگزار می شود که با استقبال خوب مهندسان روبرو بوده است.

در این جلسه چند تن از اعضای هیئت مدیره در اظهارات خود رکود ساختمان سازی و به تبع آن کاهش شدید درآمد مهندسان را یادآور شده و خواستار  اعطای بخشودگی مالیاتی برای آنان شدند.

آقای درّی مشاور امور مالیاتی سازمان نیز در گزارش مبسوطی به تشریح همکاری های موثر فی ما بین سازمان و اداره کل امور مالیاتی پرداخت.

سپس آقای اسدی مدیر کل امور مالیاتی استان یزد با اشاره به اینکه فعالیت های مهندسان در زمره مالیات مشاغل محسوب می شود، گفت: مجموع مالیات دریافتی از مشاغل متعدد تنها %5 کل مالیات دریافتی سالانه در استان را شامل می شود و اگر در این زمینه دقت نظری صورت می پذیرد به معنای سختگیری و فشار بر مهندسان نیست.

 وی اقدامات سازمان در برگزاری دوره های آموزش توجیهی مالیاتی را ستود و این تشکل را یکی از موفق ترین مجموعه ها در زمینه رعایت فرهنگ مالیاتی و آشنایی دقیق با مفاد قانون توصیف کرد.

در پایان مقرر شد، متعاقباً نشست هایی در جهت هماهنگی بیشتر بین طرفین صورت پذیرد.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :  
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.