تا اجلاس بیست و یکم

اجلاس 21 سازمان نظام مهندسی
 نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

مجمع هیئت مدیره ادوار سازمان نظام مهندسی قزوین برگزار شد.

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۵/۱۴ -  ۰۷:۵۳ تعداد بازدید: 1168

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین به عنوان اولین سازمان در بین سازمانهای نظام مهندسی ساختمان کشور نسبت به تشکیل " مجمع هیئت مدیره ادوار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین" اقدام نمود.

اولین جلسه این مجمع با حضور کلیه اعضاء هیئت مدیره ادوار سازمان استان در تاریخ چهارشنبه 11 مرداد در محل سالن جلسات سازمان تشکیل شد.

در ابتدای این مجمع مهندس وثیق نیا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از آذرماه 77 با تعداد 250 نفر عضو تاسیس شد.

وثیق نیا در ادامه بیان کرد: تعداد اعضای سازمان از زمان تاسیس حدود 31 برابر رشد داشته است و در حال حاضر 9 هزار و سیصد نفر عضو سازمان می باشند که از این تعداد 4 هزار و هشتصد نفر دارای پروانه اشتغال بکار مهندسی هستند.

وی خاطرنشان کرد: در طی سالهای 84 تا 90 حدود 3 میلیون متر مربع کار در سطح استان صورت پذیرفت ولی با توجه به رکود صنعت ساختمان در سالیان اخیر تعداد کار به حدود 1 میلیون متر مربع کاهش یافت، هر چند که با توجه به قیاس ماههای مشابه امسال نسبت به سال گذشته و افزایش حدود 80 درصدی کار نوید افزایش ساخت و ساز در سطح استان را می دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان به عنوان یک نهاد NGO و تخصصی می تواند در عرصه مدیریت شهری تاثیرگذار باشد و مسئولین استانی می توانند از سازمان به عنوان یک بازوی فنی در اجرای تصمیمات استفاده بهینه ای داشته تا مشکلات شهری مرتفع گردد.

وی هدف از تشکیل مجمع افزود: متاسفانه در طی چندماه اخیر مصوبه ای در کمیسیون زیر بنائی دولت تصویب شد که باعث حذف سازمانهای نظام مهندسی ساختمان از چرخه صدور پروانه ساختمانی شده است که در جلسه فوق العاده شورای مرکزی که در روز گذشته تشکیل شد نامه ای به ریاست جمهوری با امضای تمامی اعضاء شورا و روسای سازمانها مبنی بر توقف مصوبه مذکور ارسال شد، که امیدواریم با تشکیل " مجمع هیئت مدیره ادوار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین"که برای اولین بار در سطح کشور در بین سازمانهای نظام مهندسی ساختمان صورت پذیرفته منشاء خدمات خیر و موثر برای اعضاء سازمان در تمای حوزه های صنعت ساختمان به خصوص آموزش و اشتغال آنان و مدیریت شهری باشد.

ساختار مجمع تدوین شود

مهندس ناصحی رئیس دوره سوم هیئت مدیره سازمان عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان از بدو تاسیس دارای فراز و نشیب های مختلفی بوده است و با چالش های متفاوتی روبرو شده است. با توجه به تشکیل این مجمع باید ساختار و سازمان آن را تعریف نمود تا ضمن تعیین هیئت رئیسه این جلسات به صورت هدفمند و با دستور جلسه تشکیل گردد.
ایشان در پایان اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان به عنوان یک بازوی فنی باید در تصمیم گیریهای شهری ورود نموده و شاخص ها خود را در انتخاب مسئولین شهری ارائه نماید.
آینده نگری برای مهندسان باید جدی پیگیری گردد.

مهندس مانی فر عضو هیئت مدیره دوره چهارم و پنجم سازمان گفت: سازمان نظام مهندسی ساحتمان استان حاصل زحمات و دستاوردهای جمعی است که در این جلسه حضور دارند هرچند که تعدادی از اعضاء غایب هستند. دوران طلایی سازمان به لحاظ اشتغال سپری شده و در حال حاضر با رکود در صنعت ساختمان مواجه هستیم. در طی سالیان گذشته متاسفانه کمتر به فکر آینده نگری برای سازمان و اعضاء آن بوده ایم و بیشتر به فکر بروکراسی کار مهندسان و دخالت بیش از اندازه در کار مهندسی شدیم که دخالت بیش اندازه در کار مهندسی وارد نیست و باید این آینده نگری با توجه به وضعیت حال حاضر صنعت ساختمان باید به صورت جدی تر پیگیری شود.
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین سالم ترین سازمان در سطح کشور می باشد

مدیر کل دفتر مقررات ملی ساختمان با اشاره به بحث ارجاع کار اذعان داشت: متاسفانه ارجاع کار در بین سازمانهای نظام مهندسی ساختمان کشور تبدیل به یک آفت شده است و سازمانهای نظام مهندسی را به عنوان بنگاههای اقتصادی پر پول تبدیل کرده است و با توجه به فعالیت های سازمان های نظام مهندسی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین به عنوان یکی از سالم ترین سازمانها در این زمینه سرآمد می باشد.

وی در ادامه گفت: بسیاری از فسادها که در این مباحث در سطح کشور برای سازمانهای نظام مهندسی ساختمان رخ داده است باعث شده که سازمان نظام مهندسی از نهاد حرفه ای به یک نهاد صنفی تبدیل شود که باعث نارضایتی مردم از خدمات مهندسان شود.
مانی فر در خصوص اشتغال اعضاء گفت: در دوره هیئت مدیره قبل و با پیگیری مستمر مهندس ناصحی بحث صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور عراق صورت پذیرفت ولی متاسفانه اعضاء از این موضوع خیلی استقبال نکردند و تعداد کمی توانستد در این موضوع اقدام و موفق عمل نمایند. و در شرایطی که در حال حاضر وجود دارد باید در راستای ایجاد اشتغال بتوانیم در بحث صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای دیگر به صورت جدی عمل نمائیم.

ایشان در پایان سخنان خود عنوان کرد: آموزش مهندسان یکی از مهم ترین موضوعات سازمانهای نظام مهندسی می باشد که بحث آموزش در طی سالیان زیادی اجرا شده است ولی متاسفانه برای یک دوره آموزشی یک منبع موثق و تثبیت شده مشخص نگردید و یک دوره آموزشی با شیوه های مختلف هنوز تدریس می شود و باید در بحث آموزش شیوه خود را تغییر دهیم.
 

مهندسان در مجامع مختلف با افتخار وارد می شوند.

مهندس فرخ زاد رئیس اسبق سازمان در دوره های چهارم و پنجم هیئت مدیره گفت: مهندسان از قشرهای نخبه و فعال جامعه هستند که می توانند اثرگذاری های مهمی را چه در حوزه فنی و چه در حوزه اجتماعی و فرهنگی در سطح جامعه داشته باشند.
وی در خصوص اشتغال اعضاء گفت: در شرایط اقتصادی فعلی که با آن مواجه هستیم با تفکر مهندسی میتوانیم ایجاد اشتغال نمائیم و با توجه به رکود صنعت ساختمان  همانند گذشته نمیتوانیم با اجرای سهمیه بندی و ... اشتغال ایجاد کنیم. باید با آشنایی اعضاء باکارآفرینی و نحوه فعالیت در این عرصه و تفکر مهندسی و جذب سرمایه بتوانیم علاوه بر اشتغال در حوزه ساختمان به موضوعات دیگر هم ورود پیدا کنیم. و نمیتوان با روشهای سنتی اشتغال ایجاد کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین در ادامه گفت: مدیران استان باید نگرش و تفکر خود را نسبت به سرمایه دولتی و اشتغال تغییر دهند و علاوه بر بودجه دولتی باید با جذب سرمایه گذار و تشکیل اتاق فکر از متخصصی و کارآفرینان بتوان در عرصه اشتغال در سطج استان اقدامات موثری را انجام داد.

فرخ زاد در پایان سخنان خود گفت: سازمان نظام مهندسی به عنوان یک NGO تخصصی باید نسبت به مسائل شهری بی تفاوت نباشد و با توجه به مهیا بودن بستر لازم جهت ورود به تصمیم گیری های شهری به عنوان بازوی فنی می تواند اثرگذاری مثبت داشته باشد.

در ادامه اعضاء جلسه نسبت به اظهار نظر در خصوص مسائل و مشکلات سازمان و مدیریت شهری پرداختند و در پایان به اعضاء جلسه تندیس اهدا گردید.

شایان ذکر است مشروح  مذاکرات صورت گرفته در این جلسه در فصلنامه آتی سازمان منتشر خواهد شد.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :  
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.