تا اجلاس بیست و یکم

اجلاس 21 سازمان نظام مهندسی
 نرم افزار

دریافت نسخه اندروید
 

در تبریز و برای یادبود زلزله ارسباران،کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه‌خیز برگزار می‌شود

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۵/۱۸ -  ۰۹:۱۰ تعداد بازدید: 514

نخستین کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق زلزله‌خیز(یادبود زلزله‌ی ارسباران) 20 و 21 مردادماه در تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از ایسنا؛،«سامان یغمائی»، دبیر علمی این کنفرانس  اظهار کرد: با توجه به رشد و پیشرفت‌های چشمگیر در علوم مهندسی، برپایی چنین کنفرانس‌هایی با حضور صاحب‌نظران می‌تواند نقش اساسی در جهت ارتقای دانش مهندسان و دانشجویان داشته باشد. 

وی گفت: برگزاری چنین کنفرانس‌هایی می‌تواند به ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین دانشگاه و صنعت منجر شود. در این کنفرانس از افراد صاحب نظر و مهندسان زلزله و مدیریت بحران دعوت شده تا کارگاه های تخصصی در حوزه ی زلزله شناسی برگزار کنند .  

دبیر علمی کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه‌خیز با بیان این‌که پنج کارگاه تخصصی در این کنفرانس برگزار می‌شود، یادآور شد: در این کارگاه‌ها آموزش نرم‌افزار تخصصی تحلیل ریسک، روند پایش و آنالیز داده‌های لرزه‌ای شمال غرب کشور، آسیب‌شناسی مطالعات برآورد خطر زمین لرزه در ایران، سیستم‌های نوین کنترل لرزه‌ای در ساختمان و پدافند غیرعامل - سازه و استحکامات بررسی می‌شود. 

یغمایی با بیان این‌که نزدیک به 90 عنوان مقاله حاوی آخرین دستاوردهای علمی توسط پژوهشگران در کنفرانس ارائه شده است، اظهار کرد: حدود 30 عنوان مقاله به طور شفاهی و 35 عنوان مقاله به شکل پوستر در این کنفرانس ارائه می شود. 

وی با بیان این‌که در این کنفرانس 70 درصد محور سخنرانی‌ها زلزله‌ی ارسباران است، خاطرنشان کرد: روز سوم کنفرانس، بازدید علمی از گسل‌های منطقه ارسباران، گسل شمال تبریز و شبکه‌ی لرزه‌نگاری تبریز انجام می‌شود. 

دبیر علمی کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه‌خیز یادآور شد: سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌شرقی با همکاری وزارت راه و شهرسازی، دانشگاه‌ها و نهادهای علمی استان و کشور در راستای کاهش آسیب‌پذیری ساختمان‌ها در برابر زلزله و جهت آشنایی با آخرین فناوری‌های رایج در عرصه‌ی مقاوم‌سازی و بهسازی لرزه‌ای، کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه‌خیز را برگزار می‌کند. 

یغمایی ساخت‌وساز در مناطق لرزه‌خیز با اشاره به دو زلزله‌ی دلخراش ارسباران که به فوت تعدادی از هموطنان و آسیب‌های زیادی در منطقه منجر شد، خاطرنشان کرد: زلزله‌ی ارسباران با قدرت 6.2 ریشتری به آسیب جدی ساختمان‌های واقع در این مناطق منجر شد.خوشبختانه هم‌اکنون اقدامات علمی خوبی بر شرایط لرزه‌خیزی منطقه انجام شده و در قالب مقاله‌های علمی در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی به چاپ رسیده است. 

 وی با تأکید بر این‌که رکوردهای ثبت شده از زلزله‌های گذشته حاوی اطلاعات ارزشمندی در خصوص گسل‌های منطقه‌ی مورد مطالعه است، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که تجربه‌ی شرایط واقعی وقوع زلزله در هر زمان و مکان، امکان‌پذیر نیست در نتیجه باید پس از وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله، برای بهره‌برداری از داده‌های مربوطه بهره‌ی لازم را از دیتاها کسب کرد و این موضوع در خصوص کلان شهرهایی مانند تهران و تبریز از اهمیت بالاتری برخوردار است . 

دبیر علمی کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه‌خیز در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که ساختمان‌ها چگونه سازه‌های مقاوم در برابر زلزله داشته باشند، اظهار کرد: جهت دستیابی به سازه‌های مقاوم در برابر زلزله باید به سه نکته‌ی اساسی توجه کرد. در گام اول باید شناخت مناسبی از شرایط لرزه‌خیزی منطقه به دست آورد که قطعاً این مسأله تابع شرایط مربوطه به منابع لرزه‌زا و تاریخچه ی زلزله‌های گذشته در منطقه می‌شود. 

یغمایی ادامه داد: گام دوم رعایت اصول پایه‌ی طراحی سازه‌ها در برابر نیروهایی مانند زلزله است و گام سوم اجرای مناسب طرح‌ها براساس نقشه‌های دقیق است که در صورت رعایت نکردن نکات فنی همه تلاش‌های پیشین را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. 

 وی با بیان این‌که گسل شمال تبریز با طول 150 کیلومتر یکی از گسل‌های فعال کشور است، تصریح کرد: گسل تبریز دارای پتانسیل لرزه‌خیزی بالایی است و در طول تاریخ نیز نشانگر این واقعیت بوده که شهر می‌تواند در معرض زلزله‌های قوی قرار بگیرد. 

دبیر علمی کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه‌خیز با اشاره به این‌که تاکنون در منطقه‌ی آذربایجان زلزله‌ی قدرتمندی ثبت نشده است، خاطرنشان کرد: زلزله‌ی ارسباران به عنوان زلزله‌ای متوسط در منطقه به وقوع پیوست که در 50 ایستگاه مختلف رکورد این زلزله ثبت شد. بر همین اساس از این رکوردها دیتا بیس خوبی نیز به دست آمد که در این راستا اقدامات ارزشمندی انجام شد . 

کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه خیز یادبود زلزله‌ی ارسباران روز 20 و 21 مرداد ماه امسال در محل تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار می‌شود و در انتهای کارگاه تخصصی کنفرانس گواهینامه‌ی شرکت در این کارگاه برای افراد شرکت‌کننده ارائه می‌شود.

نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :  
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور است.