۴۵۸هزار نفر چامعه نظام مهندسی کشور با اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تنسیق می یابد.

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۸/۱۰ -  ۱۱:۴۷ تعداد بازدید: 1512

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی، در همایش نقش مهندسی مکانیک در مدیریت مصرف انرژی و آب در روز چهارشنبه 10آبان ماه جاری که در هتل خورشید تابان مشهد مقدس برگزار گردید، مهندس رجبی  اظهار داشت: نظام مهندسی ساختمان کشور قوی ترین و توانمندترین جامعه مهندسی  است که ضمن اینکه باید برای عبور از بحرانها نهایت تلاش خود را انجام دهد،بایدبتواند با جامعه بهره بردار نیز گفتگو کند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان در ادامه گفت: مهندسان برای حفظ سرمایه های ملی تلاش می‌کنند، ولی در ازای این زحمت و مسولیت سنگین ،نه تنها حق الزحمه مهندسان بسیار ناچیز بوده ، مورد هجمه ها و فشارهای مختلف هم قرارگرفته اند. مهندسان باید بر پروژه های ساختمانی نظارت نمایند تا که حوادث ناگواری مانند بم تکرار نشود. من نه به عنوان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان، بلکه به عنوان یک شهروند،معتقدم مهندسان حافظ سرمایه ملی می باشند و اگر انان از ارائه خدمات مهندسی کناره گیری نمایند، هیچ دستگاه دولتی یا غیر دولتی نمی تواند عهده دار فعالیت آنها شده و حقوق بهره بردار را حفظ نماید.

مهندس رجبی در ادامه افزود:مشکل امروز ما صرفا تصویب آیین نامه نیست،چرا که توانمندی هدایت جامعه مهندسی وجود دارد.
وی در رابطه با اصلاح قانون نظام مهندسی وکنترل ساختمان اظهارداشت : هم اکنون در حال اصلاح قانون هستیم.پیش نویس قانون در کمیسیون عمران مجلس  مطرح شده ودر 15جلسه 3 ساعته در کمیسیون با نمایندگانی از  وزارت راه و شهرسازی ، انبوه سازان , مدیریت برنامه و بودجه و سازمان استاندارد مورد بررسی قرارگرفته است. همچنین ده ها جلسه در بیرون از کمیسیون عمران با نهادهای مرتبط برگزار شده است و با مداخله تمام دستگاهها ویرایش شده است و اصلاحات برای  شفاف سازی خدمات مهندسی است.ولازم بذکر است:  458هزار نفر چامعه نظام مهندسی کشور با اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تنسیق می یابد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت:ارتقا زندگی شهرنشینی مبتنی بر فعالیت مهندسان است، ولی تلاش برای از بین بردن زحمات مهندسان که در  جهت حفظ سرمایه ملی بوده، انجام می‎شود. مهندسان هم در مقیاس انسانی مانند سایر طیف ها مصون از خطا و اشتباه نیستند و تفکر اینکه  چون ارائه خدمات مهندسی هزینه دارد، ساختمان را مهندس نسازد اما سایر رشته های بی تخصص وارد عرصه ساخت و ساز شوند، خلاف حفظ سرمایه ملی و حقوق بهره برداران است.

مهندس رجبی گفت :هزینه مهندسی کمتر از 2درصد کل هزینه های یک ساختمان است حضور ناظران کیفیت ساختمان را بالا می برد پس مشکل هزینه 2درصد نیست مشکل حضور ناظر است، به عنوان رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان معتقدم اگر کسی بخواهذ ساختمان شخصی بسازد، ناظر را خودش معرفی کندولی اگر برای دیگران ساختمان سازی انجام دهد برای حفظ حقوق بهره بردارضروری است سازمان نظام مهندسی ساختمان، نظارت خود را انجام دهد.

وی افزود اگر صرفا مشکل، حل  اشتغال مهندسان  بود که در ویرایش پیش نویس  آیین نامه خدمات بازرسی به وظایف مهندسان اضافه شده است، ولی هدف سازمان نظام مهندسی ساختمان  ارتقا کیفیت زندگی شهروندان است .
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان در پایان اظهارات خود گفت :اگر قرار بر بهبود مدیریت وضعیت بحران آب  باشد فقط مهندسان توانایی انجام آن را دارند. بنابر این نیازمند همکاری سیستم حاکمیتی همراه با علم مهندسی برای حل بحران آب در یک دوره ده ساله است.


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :