جلسه هم اندیشی اعضا هیات مدیره نقشه برداری استانهابرگزار شد.

نسخه چاپی  ۱۳۹۶/۰۸/۱۶ -  ۱۰:۱۵ تعداد بازدید: 380


به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی جلسه هم اندیشی اعضا هیات مدیره نقشه برداری استانها روز دوشنبه هشتم ابان ماه به دعوت گروه تخصصی نقشه‏ برداری شورای مرکزی برگزار گردید.
.
در ابتدای جلسه مهندس طوماری رئیس  گروه تخصصی، موضوع دستور جلسه را مطرح و خدمات مهندسی نقشه‏ برداری در حوزه تهیه نقشه های تفکیک آپارتمانها را توضیح داد و آمار و ارقام این فعالیت را بیان داشت و عنوان نمود که از ابتدای طرح تاکنون سیصدهزار مترمربع تهیه نقشه ‏های تفکیکی توسط مهندسان نقشه بردار دارای صلاحیت سازمان استانها صورت پذیرفته است.


در ادامه مهندس حق بین دبیر اجرایی دوره ششم نظام مهندسی و مشاور ریاست سازمان ضمن اشاره به سابقه فعالیت، برخی اقدامات را بیان داشت و تشکیل کمیته راهبردی، تعریف دوره های بازآموزی، انجام بازدیدها و بازرسی‏ های فنی در استانها از جمله این اقدامات شمرده شد.

 همچنین سعادتیان مدیر کل   ثبت اسناد و املاک استان تهران به بهره مندی از نیروهای متخصص نقشه‏ بردار سازمان نظام مهندسی ساختمانها در تهیه نقشه‏ های تفکیکی را باعث ارتقای سلامت اداری ثبت و اسناد توصیف کرد و این مهم را موجب تسریع در امور مراجعین و صرفه جویی وقت پرسنل سازمان ثبت اسناد دانست وضرورت ارتقاء این فرایند را با ایجاد طرحهای مناسب، الکترونیکی کردن تمام امور به نحوی که حتی یک نفر به سازمانها مراجعه نداشته باشد را امری اجتناب ناپذیر قلمداد کردوابلاغ قانون حد نگار و آئین نامه اجرایی آن را موجب ارتقاء طرح تهیه نقشه‏ های تفکیکی دانست و توجه به نظارت و کنترل خدمات از مواضع مورد تأکید ایشان بود.


اعضای هیأت مدیره استانها در رشته نقشه‏ برداری نیز به ذکر بیاناتی در این حوزه پرداختند و خواسته ‏های ایشان: وحدت رویه در تهیه نقشه‏ های تفکیکی، تعیین فرآیند کشوری برای حذف اختلاف در مساحت پایانکارها، نقشه‏ های تفکیکی- رعایت تعرفه مناسب خدمات، آموزش و بازآموزی در این جلسه بیان گردید.

 مهندس اسدی دبیر گروه تخصصی نقشه‏ برداری شورای مرکزی به تنظیم و تدوین شیوه نامه با روال‏های اداری و انضباطی تهیه نقشه‏ های تفکیکی پرداخت که کلیات آن مورد تأکید قرار گرفته و نقطه نظرات دکتر گرامی مدیر کل  املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز اخذ شده است. ایشان هدف تهیه این شیوه نامه را علاوه بر بروز رسانی شیوه نامه قبلی با وحدت رویه، توجه به قانون و ضوابط اسناد و املاک کشور و همچنین تدوین روشها و نحوه عملکرد این فرایند را برشمرد. تهیه کتابچه فعالیت‏ها و آمار اقدامات انجام شده نیز در حال چاپ است.

صعید معاون  املاک سازمان ثبت ضمن تشکر از برگزاری جلسه عنوان داشتند: انگیزه تنظیم تفاهم نامه تهیه نقشه‏ های تفکیکی، اجرا و پیگیری برای ارتقاء آن از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک بهره مندی از توان تخصصی و حرفه‏ای نمودن نقشه‏ بردار سازمان نظام مهندسی ساختمان است. ایشان ضمن اشاره به برخی از درخواست‏ها و مطالب طرح شده از سوی استانها اجرای این تفاهم نامه را باعث تسریع در صدور اسناد تفکیکی اعلام نمود.

معاون املاک سازمان ثبت تأکید کرد که همکاری شهرداری‏ها در این فرایند دغدغه های متقاضیان تهیه نقشه‏ های تفکیکی را می‏کاهد. در این رابطه عنوان داشت: ملاک عمل صدور اسناد تفکیکی آپارتمانها و تهیه نقشه‏ های مربوط، پایانکار شهرداری است. بهتر است ملاک عمل صدور پایانکار نیز نقشه ‏هایی باشد که برای این موضوع توسط مهندسان نقشه‏ بردار سازمان نظام مهندسی ساختمان تهیه می‏گردد تا مشکل اختلاف مساحت مطرح شده حذف و ارباب رجوع این تقاضاها نیز تکریم شده و رضایت مندی حاصل گردد. ضرورت کنترل و نظارت بر عملکرد همکاران مد نظر ایشان بوده و این موضوع را حیاتی دانست. 

مهندس رجبی ریاست شورای مرکزی  سازمان نظام مهندسی ساختمان ضمن خوش آمد گویی  هدف سازمان نظام مهندسی ساختمان در پذیرش این گونه خدمات را ارائه خدمات تخصصی با رعایت اخلاق حرفه ای دانست. ایشان پایش اخلاق حرفه‏ ای در خدمات تخصصی را نیز موکداً خواستار شد و تصریح کرد که کنترل و نظارت بر ارائه این گونه خدمات مهندسی که با حقوق مردم مرتبط است دارای اهمیت بوده و شورای مرکزی هم در این خصوص کوتاه نمی‏ آید و پیگیری خواهد نمود.


مهندس رجبی ضمن درخواست اجرای صحیح و دقیق خدمات مهندسی در امر تهیه نقشه‏ های تفکیکی در پاسخ به این سوال که آیا تفاهم نامه لغو شده یا خیر عنوان نمود تفاهم نامه ه‏ای که با رضایت بین دو دستگاه منعقد شده و خدمات شایان توجهی ارائه گردیده و رضایت دو دستگاه نیز فراهم گردیده است از سوی دیگر به دنبال ارتقاء فرایندهای آن می‏باشد قابل لغو نیست و هیچ ارگان و نهادی حق دخالت ندارد.
وی این اقدام را یک اقدام ملی در راستای پاسخ به ارباب رجوعی دانست که به دنبال خدمات مهندسی هستند و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز آن را تأکید نموده است.

در ادامه جلسه شیوه نامه روال های اداری و انضباطی تهیه نقشه‏ های تفکیک آپارتمانها در راستای پایش اخلاق حرفه‏ ای و با هدف ایجاد وحدت رویه کشوری و رعایت ضوابط و قوانین سازمان محترم ثبت اسناد که توسط گروه تخصصی نقشه‏ برداری با همکاری اعضای  کمیته راهبردی اجرای تفاهم نامه تهیه شده و به تأئید رسیده است رونمایی و مطرح شد. 


نظر شما
نام :
ایمیل :
شماره تماس :
* نظر :  
* تصویر امنیتی :